PRZYGOTUJMY LEPSZY ŚWIAT

Przygotujmy lepszy świat to program edukacyjny dla klas 1-3 szkół podstawowych, którego celem jest pokazanie dzieciom, że ich codzienne wybory żywieniowe mają znaczenie dla nich i dla naszej planety. Nasi uczniowie również włączyli się w ten program i choć przez zdalną naukę nie wszystkie elementy programu są możliwe do realizacji w klasie to dzieciaki z klasy 2a, 2 c oraz 3 e zaangażowały niekiedy całe rodziny, aby przygotować zdrowe posiłki. Zerknijcie zatem w galerię zdjęć wybranych potraw i może zainspirujecie się, aby wasze posiłki były równie kolorowe, smaczne i zdrowe

GALERIA ! ! !

„MÓJ PRZYJACIEL MIŚ” - WYNIKI

„Mój przyjaciel Miś” to temat przewodni Szkolnego Konkursu Recytatorskiego online dla klas pierwszych, którego celem było m.in. włączenie się w obchody Święta Pluszowego Misia, popularyzowanie twórczości autorów literatury dziecięcej, zainteresowanie dzieci poezją, wspieranie uzdolnień i pomoc w rozwijaniu zainteresowań uczniowskich.
W tym roku reprezentanci poszczególnych klas musieli nagrać swój występ, umieścić go na kanale YuoTube, a jury w składzie dr Joanna Chłosta - Zielonka, prof. UWM; Elżbieta Białczak - Jankowska (polonistka, logopeda) oraz Anna Czarnecka (polonistka) po obejrzeniu nagrań oceniało występy młodych artystów.

Wyniki przedstawiają się następująco:
1miejsce - Jan Dobrzeniecki kl. - 1 b
2 miejsce - Maciej Kemesies kl. - 1f
3miejsce - Julia Lechicka kl. - 1 b

Wyróżnienia:
Dominik Wolman kl. - 1 a
Blanka Wojciechowska kl. - 1 e

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział.


PRZYSZŁA JESIEŃ

Pierwsze dni jesieni w klasie 2 a dzięki słonecznej pogodzie przebiegały pod znakiem zabaw i wspólnych wyjść na plac NIVEA i boisko. Największym zainteresowaniem cieszyło się urządzenie do balansowania oraz huśtawka bocianie gniazdo. Nie zabrakło też wspólnych rozmów, grania na instrumentach w strefie artystycznej podwórka Nivea oraz zabaw twórczych na boisku.

GALERIA ! ! !

DZIEŃ CHŁOPAKA

30 września 2020 roku zajęcia w 2 a rozpoczęły się od złożenia życzeń, wręczenia drobnych upominków i słodkiego poczęstunku. A to wszystko za sprawą naszych chłopaków, którzy tego dnia mieli swoje święto - Dzień Chłopaka. To właśnie dla nich dziewczynki odśpiewały tradycyjnego 100 lat i „udekorowały” swoich kolegów medalami SUPER CHŁOPAKA

GALERIA ! ! !

DOBRY POCZĄTEK-NARESZCIE RAZEM

Mija pierwszy miesiąc zajęć szkolnych. W czasie zagrożenia epidemią COVID-19 nie jest to ta sama szkoła, którą dzieci pamiętają sprzed paru miesięcy.M.in. inaczej wyglądają sale, nie ma zabawek i wielu pomocy dydaktycznych, wzrosły listy zakazów, nakazów i zaleceń. Jak w nowej rzeczywistości odnajdują się najmłodsi? Z badań przeprowadzonych w kl. II D wynika, że na ogół dobry nastrój nie opuszcza uczniów. Blisko 92% dzieci deklaruje, że bardzo dobrze i dobrze czują się w szkole. Dwoje dzieci – czuje się źle. Co podoba się większości? Kontakty społeczne Dzieci cenią sobie szkolne przyjaźnie, wsparcie kolegów i rozmowy z nimi, kontakt z wychowawcą, spotkania z nauczycielami. Ponadto lubią uczyć się i poznawać nowe zagadnienia oraz aktywność fizyczną! Czego nie lubią w szkole? Co źle wpływa na ich samopoczucie? Najczęściej: zbyt ciężkie plecaki, brak wycieczek, ograniczona aktywność na lekcjach w-f i „pisanie”. Na pytanie „Co zrobić żeby w szkole było lepiej?” dzieci zaproponowały tyle i takich rozwiązać, że niektóre z nich mógłby zrealizować chyba tylko Dżinn z cudownej lampy Alladyna… ale wykazały się spostrzegawczością, poczuciem humoru, fantazją i kreatywnością. Widać więc, że interakcje bezpośrednie z rówieśnikami i pozytywny klimat społeczny panujący w szkole na ogół wpływają korzystnie na samopoczucie dzieci, motywację uczniów do nauki, budowanie wzajemnych relacji i ich poczucie bezpieczeństwa.

GALERIA ! ! !

ROK SZKOLNY 2020/2021

OSOBNO A JEDNAK RAZEM

Drodzy Rodzice
W czasie przymusowej, trudnej dla wszystkich izolacji, zdajemy sobie sprawę, że pomimo wielu uciążliwości staracie się – dla swoich dzieci - zachować odrobinę pozytywnych myśli i szczyptę dobrego humoru. Zapewniacie dzieciom warunki do zdalnej edukacji, ale także przestrzeń do zabawy i rozwijania zainteresowań. Podzielcie się swoimi pomysłami na spędzanie czasu wspólnie z dziećmi, pokażcie czym zajmują się Wasze Pociechy… bez kumpli ze szkoły. Utrwalcie ich pasje, zamiłowania, zabawy i wytwory (prace plastyczne, budowle, kostiumowe wariacje itp.) Być może DOMOWE SPOSOBY, BY WIRUSA WYBIĆ Z GŁOWY staną się inspiracją dla innych dzieci i rodziców oraz zachętą do organizowania kreatywnych zabaw w domu. Zróbcie fotkę dzieciom podczas zabawy, ich wytworom artystycznym lub uwiecznijcie inne kreatywne, zabawne czy niekonwencjonalne pomysły na DOBRĄ ZABAWĘ.

GALERIA ! ! !

Z WIZYTĄ W RADIO OLSZTYN

Każdego dnia Radio Olsztyn gości w wielu domach mieszkańców Olsztyna. Tym razem to uczniowie klasy 1 a postanowili zostać gośćmi rozgłośni! Podczas zwiedzania największej radia na Warmii i Mazurach dzieci mogły sprawdzić jak powstaje radio „od kuchni” oraz zobaczyć jak wygląda praca studia emisyjnego, redakcji dzienników, czy studia koncertowego. Wizyta w Radiu Olsztyn to również możliwość poznania historii rozgłośni, uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania oraz ogromna dawka wiedzy, którą jeszcze przyjdzie czas się pochwalić

GALERIA ! ! !

Z WIZYTĄ W TELEWIZJI OLSZTYN

Prompter, pchełki, reżyserka i wiele innych pojęć, które można usłyszeć w korytarzach telewizji nie są już obce uczniom klasy 1 a, którzy 3 marca 2020 roku mieli okazję dowiedzieć się, jak wygląda praca w telewizji. Tego dnia ciekawi świata uczniowie wybrali się z wizytą do TVP Oddział Olsztyn. Zobaczyli od wewnątrz pracę dziennikarzy, operatorów czy montażystów oraz poznali tajniki nagrywania w studiu telewizyjnym. W trakcie zwiedzania gmachu zobaczyli między innymi studio programu „Informacje”. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszył się sprzęt, z którego na co dzień korzysta redakcja. Być może wśród maluchów są już przyszli dziennikarze mediów.

GALERIA ! ! !

SALA EDUKACYJNA "OGNIK"

Chcąc poznać jak trudną pracę wykonują strażacy, uczniowie klasy 1 a 27 lutego 2020 roku wybrali się do Bartoszyc do Straży Pożarnej, aby uczestniczyć w zajęciach w sali edukacyjnej OGNIK. Przed zajęciami dzieci przebrały się w stroje strażackie i hełmy. W ramach zajęć strażacy w odpowiednio zaaranżowanych i przystosowanych salach przedstawili w ciekawy sposób wiedzę dotyczącą szeroko pojętego bezpieczeństwa. Tematyka zajęć obejmowała m.in.: przedstawienie i omówienie zagrożeń z jakimi dzieci mogą spotkać się na co dzień, naukę prawidłowego zgłaszania sytuacji niebezpiecznych, podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz zasady bezpiecznej i prawidłowej ewakuacji. Strażacy zaprezentowali dzieciom wyposażenie, a także sprzęty niezbędne podczas akcji ratunkowych. Uczniowie wzięli również udział w akcji gaszenia pożaru w zadymionym pomieszczeniu. Na zakończenie prowadzący zabrali zaciekawionych i rozemocjonowanych uczniów do centrum dowodzenia oraz do garażu, gdzie można było obejrzeć różne wozy strażackie oraz uczestniczyć w pokazie przygotowań do akcji ratunkowej. Wizyta w tym miejscu spodobała się wszystkim. Wiedza teoretyczna i praktyczna przekazana uczniom z pewnością przyda się w życiu codziennym.

GALERIA ! ! !

DAWNO, DAWNO TEMU ...

26 lutego obchodziliśmy w świetlicy „B” DZIEŃ DINOZAURA. To wspaniała okazja, aby przypomnieć uczniom o prehistorycznych stworach, które kiedyś zamieszkiwały naszą planetę. Choć dinozaury dawno już wyginęły, to nie przestają fascynować ludzi. Dzieci w świetlicy szkolnej dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Uczniowie z dużym zainteresowaniem oglądali ilustracje i słuchali ciekawostek o wymarłych dawno temu zwierzętach. Chętnie oglądali zgromadzone materiały i dzielili się posiadaną już wiedzą. Wykonane przez uczniów ciekawe prace plastyczno – techniczne udekorowały salę i korytarz szkolny.

GALERIA ! ! !

MOGĘ POMÓC – ZAJĘCIA OTWARTE

„Nie ma większego piękna nad życie” - trzeba więc o nie dbać, a w sytuacjach zagrożenia umieć je ratować. 25 lutego 2020r. klasę 2 F odwiedzili ratownicy medyczni Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, którzy przeprowadzili praktyczne zajęcia z udzielania pierwszej pomocy dla uczniów i ich rodziców. Celem zajęć było przygotowanie uczestników szkolenia do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, czy w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Dzieci i rodzice uczyli się jak należy sprawdzać u osoby poszkodowanej oddech i tętno, co robić w przypadku utraty przytomności oraz w jaki sposób można pomóc osobie poszkodowanej zanim przyjedzie zespół ratownictwa medycznego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i wykonywaniem sztucznego oddychania oraz ćwiczenia praktyczne na fantomach. Uczniowie wraz z rodzicami bardzo chętnie i aktywnie brali udział w ćwiczeniach praktycznych wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratowników. Wszyscy zdobyli ważne informacje, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

GALERIA ! ! !

SZTUKA WSPÓŁCZESNA

Uczniowie kl. IA wybrali się 18 lutego 2020 r. do Galerii Sztuki BWA. Najpierw swoje kroki skierowali na wystawę Wojciecha Dzieszkiewicza „A jednak zmieniło się wszystko”, której motywem przewodnim są wybrane kadry z życia Antoniny, córki artysty. Jak sam artysta mówi: Zobrazowane, pokazane w subiektywny sposób przedstawiają stany jej nastrojów, sytuacje i momenty z życia człowieka rozpoczynającego swoją życiową drogę - dylematy, emocje, relacje. Po obejrzeniu prac uczniowie udali się na warsztaty plastyczne, podczas których tworzyli collage. Zanim jednak zasiedli do tworzenia swoich dzieł prowadząca przypomniała im co to jest collage i jak wygląda oraz z czego może być zrobiony. Uczniowie poznali też najpopularniejsze kolaże oraz artystów, którzy są ich autorami. Następnie dzieci wykonywały własną pracę wykorzystując zdobytą wiedzę. Podczas wizyty uczniowie mieli możliwość bezpośredniego obcowania z dziełami sztuki, mogli interpretować oraz wyrażać własną opinie na temat obejrzanych prac. Taka forma edukacji pobudziła myślenie estetyczne, wyzwoliła kreatywność podczas tworzenia i być może zachęciła do częstszego obcowania ze sztuką.

GALERIA ! ! !

WALENTYNKI Z MISJĄ

WALENTYNKI w szkole to świetna okazja, by zorganizować fantastyczną zabawę służącą zacieśnianiu więzi, integracji i aktywizacji całej społeczności. Jedną z najpopularniejszych zabaw jest niewątpliwie poczta walentynkowa. W tygodniu poprzedzającym walentynki, uczniowie, którzy chcieli wyrazić uczucia swoim sympatiom lub anonimowo przekazać komuś życzliwe słowa przygotowali kartki walentynkowe, które wrzucali do specjalnie przygotowanych pudełek. W dniu św. Walentego sympatyczne kartki trafiły do uradowanych, często zaskoczonych adresatów. Niewątpliwie bardzo miłym akcentem dnia były także odwiedziny starszych koleżanek, które w imieniu Samorządu Szkolnego i Rady Rodziców przekazały wszystkim walentynkowe życzenia i słodkości. Natomiast z inicjatywy zespołu „Nie jesteś sam” został zorganizowany w szkole „B” coroczny kiermasz charytatywny „Walentynkowe Serce dla Afryki”. Za symboliczną złotówkę można było kupić różnorodne walentynkowe upominki dla najbliższych, przygotowane przez uczniów i nauczycielki. Mali misjonarze udowodnili, że miłość sprawdza się w czynie i sięga, gdzie wzrok nie sięga. Głodującym dzieciom w Afryce, za pośrednictwem Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego, przekażemy kwotę 620,00 zł. Wszystkim osobom zaangażowanym z akcję „Walentynkowe Serce dla Afryki” - uczniom, rodzicom i nauczycielkom, serdecznie dziękujemy!!!

GALERIA ! ! !

WIELOKULTUROWOŚĆ

W wyniku powojennych zmian granic Polski na terenie Warmii i Mazur nastąpiło zetknięcie się społeczności złożonych z ludności rodzimej oraz społeczności postmigracyjnych, przybyłych z odległych geograficznie i kulturowo terenów. Specyfiką Warmii i Mazur po 1945 r. była niespotykana migracja i niemal całkowita wymiana ludności. Po II wojnie światowej tereny te zamieszkiwały: ludność rodzima, osadnicy z województw Polski centralnej, przesiedleńcy z dawnych Kresów Wschodnich (Wołyń, Wileńszczyzna), osadnicy ukraińscy i Łemkowie, a także m.in. Białorusini, Litwini, Romowie. Takie zróżnicowanie ludności niosło ze sobą wiele problemów integracyjnych. Każda z przybywających tu grup przynosiła swoje cechy kulturowe, zachowania i język. O historii Ukrainy, kulturze oraz zwyczajach świątecznych społeczności ukraińskiej barwnie opowiedziała dzieciom ze świetlicy, posiłkując się licznymi rekwizytami, Pani Sylwia Pietnoczka – nauczycielka języka ukraińskiego. Zajęcia ukazały dzieciom szanse i możliwości, jakie wiążą się z funkcjonowaniem w wielojęzycznym środowisku kilku kultur. Mamy nadzieję, że świadomość korzyści wynikających z wielokulturowości pozwoli uczniom budować właściwe relacje międzyludzkie, oparte na zrozumieniu i tolerancji Serdecznie dziękujemy Pani Sylwii za interesujące spotkanie.

GALERIA ! ! !

BEZPIECZNI W SIECI

Pod hasłem „Działajmy razem!” obchodziliśmy 11 lutego 2020 r., w świetlicy „B”, tegoroczny DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU (DBI), zainicjowany w 2004 r. przez Komisję Europejską. Podczas zajęć uczniowie poznali i utrwalili sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa w Internecie. Wykazali się umiejętnością pracy w zespołach i sporą wiedzą na temat zalet i zagrożeń wynikających z korzystania z gier komputerowych i zasobów internetowych. Dzieci spisały zasady „mądrego użytkownika sieci” oraz omówiły zalety alternatywnych sposobów spędzania czasu wolnego. Oby tylko jak najczęściej mogły i chciały z nich korzystać!

GALERIA ! ! !

MOJE ZDROWIE - MOJA MOC

Uczniowie ze świetlicy „B/14” biorą udział w międzynarodowym projekcie z zakresu edukacji prozdrowotnej i profilaktyki uzależnień ,,Moje zdrowie – moja siła, wielka moc’’. W trakcje zajęć skupiamy się na realizacji w różnorodnej formie zadań modułowych. Dzieci oglądają filmy edukacyjne, słuchają opowiadań, odgrywają scenki dramowe, rozwiązują krzyżówki, śpiewają piosenki, wykonują prace plastyczne, aktywnie spędzają czas na świeżym powietrzu itp. W pierwszym półroczu skupiliśmy się na omówieniu zagadnień dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa: „Czym jest zdrowie?”, asertywności: „Trudna sztuka mówienia „Nie” i praw dziecka: „Telefon zaufania”. W podsumowanie powyższej tematyki wspaniale wpisał się aktywny udział uczniów w różnorodnych zajęciach edukacyjnych i świetlicowych zorganizowanych w szkole z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. W zakresie modułu „Jestem tym, co jem i piję” dzieci zapoznały się z „piramidą zdrowego żywienia i stylu życia”. Na zajęciach gościliśmy pielęgniarkę szkolną, która omówiła z dziećmi problematykę zdrowego odżywiania oraz wpływ aktywności fizycznej na nasze zdrowie. Kolejnej zadania budujące siłę i moc dzieci już po feriach.

GALERIA ! ! !

BAL KARNAWAŁOWY kl. I - III

Tuż przed feriami, 17 stycznia 2020 r., odbył się w Klubie Osiedlowym „Akant” BAL KARNAWAŁOWY klas I - III. Lustrzana sala zamieniła się w krainę pełną czarodziejów, wróżek , księżniczek, motylków, kowbojów, duchów i innych bajkowych orazi niecodziennych postaci. Wszystkie kreacje były oryginalne, piękne i kolorowe. Animatorki prowadzące bal zachęcały dzieci do zabaw tanecznych przy ulubionej muzyce i aktualnych przebojach. Nie zabrakło więc chóralnego śpiewu i wspólnych zabaw z rówieśnikami, które pozwoliły zużyć energię nawet najbardziej aktywnych uczniów. Scenariusz i prowadzenie balu przebierańców zapewniły animatorki z firmy „Odjazdowe imprezy”. Karnawałową zabawę ufundowała Rada Rodziców. Klub „Akant” nieodpłatnie użyczył swoje pomieszczenia. Serdecznie dziękujemy.

GALERIA ! ! !

PODSUMOWANIE I PÓŁROCZA

Dnia 16 stycznia 2020 roku w naszej szkole odbył się apel podsumowujący pierwsze półrocze w klasach I - III. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich dzieci, uczniowie klasy I B zaprezentowali krótki program artystyczny "Bezpieczne ferie zimowe". Podczas uroczystości nasi uczniowie recytowali teksty uświadamiające jakie zagrożenia niesie za sobą niewłaściwe zachowanie podczas zabaw zimowych. Podczas apelu zostały także wręczone nagrody za udział w konkursach szkolnych. Laureaci otrzymali dyplomy oraz upominki. Na zakończenie spotkania dyrektor szkoły Marek Wąsik i wicedyrektor Ewa Kamecka życzyli wszystkim uczniom kolejnych sukcesów i owocnej pracy w II półroczu oraz udanych i bezpiecznych ferii zimowych.
Wszystkim uczniom jeszcze raz gratulujemy, zachęcamy do udziału w konkursach i życzymy wielu dalszych sukcesów!!!

GALERIA ! ! !

DZIEŃ BABCI I DZIADKA I A

Moja babcia i mój dziadek, to wspaniali są dziadkowie.
Dziadek mnóstwo zna zagadek, babcia bajkę nam opowie…

Babcie i dziadkowie to bardzo ważne osoby w życiu każdego z nas dlatego uczniowie klasy I a 16 stycznia 2020 roku zaprosili swoje babcie i dziadków na program artystyczny specjalnie przygotowany dla nich, aby w symboliczny sposób podziękować za opiekę, za cierpliwość i nieograniczoną miłość. Zaproszeni goście licznie przybyli, aby móc podziwiać swoje wnuczęta w różnych formach artystycznych. Uczniowie śpiewali piosenki, recytowali wiersze i przedstawiali krótkie scenki dramowe, które wprowadziły wszystkich w radosny nastrój. Po części artystycznej wnuczęta zostały nagrodzone gromkimi brawami, po czym udały się do swoich babć i dziadków z życzeniami i miłym upominkiem, który własnoręcznie wykonały. Po uściskach przyszedł czas na słodki poczęstunek i wspólne rozmowy. To wyjątkowe spotkanie, któremu towarzyszyła radość, duma i łzy wzruszenia pokazało nam jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzony czas, który z pewnością na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków. Dziękujemy

GALERIA ! ! !

WIGILIA KLASOWA II E

W dniu 17 grudnia uczniowie klasy II e zaprosili rodziców i swoich najbliższych na spotkanie opłatkowe. Dzieci zaprezentowały montaż słowno – muzyczny. Śpiew kolęd, pastorałek i piosenek zimowych przeplatany był informacjami na temat tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Zaprezentowany występ wprowadził uczestników spotkania w prawdziwie świąteczny nastrój. Po części artystycznej, wszyscy zebrani, staropolskim zwyczajem, połamali się opłatkiem, złożyli sobie życzenia płynące prosto z serca i zasiedli do wigilijnego stołu, który przygotowali rodzice. Podczas poczęstunku wszyscy cieszyli się wspólną obecnością oraz magicznym nastrojem przepełnionym rodzinnym ciepłem i radością.

GALERIA ! ! !

W PRACOWNI ŚW. MIKOŁAJA

17 grudnia uczniowie klasy I B wraz z wychowawcą odwiedzili Pracownię Świętego Mikołaja w Olsztynie. Dzieci wzięły udział w warsztatach podczas których samodzielnie wykonywały świąteczne ozdoby choinkowe. Miały okazję poznać regionalne tradycje świąteczne, a na koniec wzięły udział w zabawie tanecznej. Oczywiście nie zabrakło Mikołaja, który każdemu uczniowi wręczył słodki upominek.

GALERIA ! ! !

CZYSTY LAS… OBOK NAS

Uczniowie klasy I D wzięli udział w Powiatowym Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Czysty Las”, zorganizowanym przez Nadleśnictwo Olsztyn i Pałac Młodzieży w Olsztynie, we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Celem konkursu pt. „Las obok mnie” było rozwijanie wrażliwości estetycznej inspirowanej specyfiką leśnego krajobrazu oraz budzenie poczucia potrzeby ochrony przyrody i obcowania z naturą, a także nieustannego odkrywania jej piękna, w różnych porach roku i o różnych porach dnia. Jak podają organizatorzy na konkurs wpłynęło ponad 1000 prac plastycznych. Cieszymy się niezmiernie z sukcesów Kornelii Kiernozek i Adama Żuka, których prace zostały wyróżnione w konkursie. Gratulujemy i życzymy kolejnych osiągnięć.

GALERIA ! ! !

ZIMOWE STUDIO FOTO

Uczniowie klasy IE udali się 6 grudnia do Studia Artystycznego. Na świąteczną sesję zdjęciową zaprosiła dzieci pani fotograf - mama jednej z uczennic . W cudownej bajkowej i zimowej scenerii dzieci maiły okazję poczuć się wyjątkowo pozując do profesjonalnych zdjęć indywidualnych oraz grupowych. Dzieci miały okazję poznać tajniki pracy fotografa. Zabawa była wyśmienita. Studio fotograficzne wypełniała gromadka rozbawionych i świątecznie wystrojonych dzieci. Wszyscy czekamy z niecierpliwością, aby obejrzeć efekt współpracy młodych modeli oraz pani fotograf.

GALERIA ! ! !

WARSZTATY Z PRZEDSZKOLAKAMI

Święta tuż, tuż, więc w naszej szkole zorganizowaliśmy świąteczne warsztaty plastyczne z udziałem przedszkolaków z PM nr 15. W dniu 12 grudnia 2019 r. sala lekcyjna klasy I A zamieniła się na chwilę w pracownię plastyczną, w której uczniowie wraz ze swoimi młodszymi kolegami i koleżankami ozdabiali „choinki” tworząc kolorowe kolaże. W miłej, świątecznej atmosferze powstawały kolorowe bombki, łańcuchy i inne ozdoby, przy tworzeniu których mali artyści wykazali się dużym zaangażowaniem i kreatywnością. Warsztaty miały na celu kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych, rozwijanie ekspresji plastycznej dzieci oraz integrację uczniów ze środowiskiem przedszkolnym. Na koniec spotkania dzieci z dumą prezentowały swoje dzieła. A po wytężonej pracy udały się na upragniony słodki poczęstunek. Dziękujemy wychowawczyniom i dzieciom z Przedszkola Miejskiego nr 15 i zapraszamy do dalszych wspólnych działań.

GALERIA ! ! !

TEATR LALEK OD KULIS

Uczniowie klasy 1 a wybrali się na lekcję teatralną do Teatru Lalek, którą poprzedził spektakl „Doktor Proktor i niemal ostatnie święta”, który w niecodzienny sposób wprowadził i przybliżył magię nadchodzących świąt. Po spektaklu odbyła się już wcześniej wspomniana lekcja teatralna, podczas której uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądają kulisy, kto pracuje w teatrze, kogo na scenie nie widać, a bez niego aktorzy nie mogliby zagrać. Odbył się również pokaz teatralnych lalek i sposoby ich animowania. Uczniowie mieli okazję zaznajomić się z magicznym językiem teatru, uczestnicząc w ćwiczeniach dykcyjnych i ruchowych. Na koniec przyszedł czas na odwiedzenie pracowni plastycznej, gdzie oprócz tworzenia lalek do spektakli wykonuje się dekoracje, szyje stroje i przygotowuje każdy najmniejszy rekwizyt do spektakli. Była to niecodzienna lekcja, która w przystępny sposób przybliżyła uczniom tajniki sztuki teatralnej.

GALERIA ! ! !

GRAMY!!!

„Baw się i ucz!” – każdy z nas pamięta to hasło. Podczas zabawy możemy nabywać nowe umiejętności, uczyć się współzawodnictwa w ramach określonych reguł, a także szlifować nasze zdolności pracy w grupie. Dlatego postanowiliśmy przygotować lekcję z grami planszowymi. Gry to jedna z ulubionych aktywności większości uczniów w naszej klasie. Każdy więc mógł przynieść swoją ulubioną grę, zapoznać pozostałych z ich regulaminem i zaprosić do zabawy. Wszystkim bardzo podobała się taka lekcja.

GALERIA ! ! !

PLASTYCZNIE I LITERACKO

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Plastyczno – Literackim pod hasłem „Zdrowe, bezpieczne święta – Mikołajki” organizowanym przez Społeczny Zespół Przedszkolno – Szkolny 101 w Olsztynie. Zadaniem uczniów było zaprojektowanie kartki świątecznej oraz napisanie życzeń bożonarodzeniowych lub wiersza o tematyce świątecznej. Warto było wziąć udział, bo teraz mamy się czym pochwalić. Otóż 3 miejsce zajęła Maja Kuczyńska z klasy I A, a wyróżnienia zdobyły: Kornelia Jasińska z klasy 1 a oraz Klaudia Kowalska z klasy I D. Laureatki odebrały nagrody podczas finału konkursu, który miał miejsce 6 grudnia 2019 roku na głównej scenie Starego Miasta. Nagrodzonym gratulujemy i cieszymy się z ich sukcesów.

GALERIA ! ! !

BAJKA ŁĄCZY...

W przeddzień Mikołajek, 5 grudnia w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się uroczyste zakończenie XIII Światowych Dnia Bajki. To idealna data na podsumowanie niezwykłego wydarzenia jakim są Światowe Dni Bajki w Olsztynie. Organizatorem uroczystości był Urząd Wojewódzki oraz Stowarzyszenie Bajka. Na sali sesyjnej UW spotkali się organizatorzy, sponsorzy, samorządowcy i wszyscy ludzie dobrej woli, dzięki którym od 13 lat, na przełomie maja i czerwca, Olsztyn staje się stolicą bajek, a władza w mieście przechodzi w ręce najmłodszych jego obywateli, czyli dzieci. Jak na Bajkę przystało oprócz oficjalnych wystąpień, przemówień i podziękowań była też bajeczna część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły - przedstawienie teatralne oraz występ muzyczny zespołu Decybele. Widzowie obejrzeli przedstawienie teatralne przygotowane pt. „W krainie nowych bajek”. Scenariusz przedstawienia został napisany specjalnie na tę uroczystość przez pana Andrzeja Taborskiego, wieloletniego przyjaciela szkoły, rodzica naszych byłych uczniów. Bajka przeniosła widzów w świat postaci dobrze znanych od wielu pokoleń. Na scenie pojawiły się, m.in.: Czarownica, Jaś i Małgosia, Wilk, Myśliwy, Babcia i Czerwony Kapturek. (tu koniec, reszta w: "czytaj dalej"). Bajka nie byłaby bajką, gdyby morału nie miała. A ten pięknie Smerfetka przedstawiła mówiąc ze sceny:
A na kłótnie czasu szkoda.
Mało ważna jest uroda.
Piękno ludzi skąd się bierze?
Leży w ludzkim charakterze.
Wszyscy będą nas lubili,
Gdy będziemy dla nich mili.

I w tej bajce o bajkach morał piękny i postacie znane, ale jakby inne. Baba Jaga o dziwo wszystkim pomaga, Zła Królowa potrafi mówić miłe słowa, a wilki i smoki, które zawsze straszą tym razem przyjaznym patrzą okiem. W starych bajkach nowoczesność też zagościła – są i drony, i fast foody, i supermarkety, a na dodatek Czerwony Kapturek ma komórkę. A wszystkie te postacie w Olsztynie czują się bajkowo, tak bajkowo, że król Krak właśnie tutaj przenosi stolicę. I nic w tym dziwnego, ba jak śpiewają aktorzy:
To daję wszystkim słowo:
W Olsztynie jest bajkowo.
Uśmiech mają na buzi
Czy mali, czy też duzi.
Bo każdy problem znika
Tu, w grodzie Kopernika,
Tu przyjeżdżajcie zatem
Czy zimą, czy też latem…
Na wiosnę, czy w jesieni
Czujcie się zaproszeni.
Do lasu, nad jezioro –
Atrakcji jest tu sporo.
I każdy to przyznaje,
Że to KRAINA BAJEK.

Kolejną atrakcją artystyczną był występ zespołu muzycznego Decybele, który zaprezentował 3 utwory, aa także soliści z zespołu, którzy zachwycili publiczność swoim śpiewem. O dzieciach, w przededniu mikołajek, nie zapomniał Mikołaj. Przyniósł dzieciom słodycze i przybliżył im legendarną postać Mikołaja. Po zakończeniu uroczystości na uczestników czekał tort w bajkowej oprawie z napisem BAJKA ŁĄCZY.

GALERIA ! ! !

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY 2019

Zespół „Nie jesteś sam” wraz z Radą Rodziców zorganizował kiermasz ozdób świątecznych w Szkole Podstawowej nr 34 w Olsztynie. Na którym panowała świąteczna atmosfera. Nie zabrakło przepięknych aniołów, Mikołajów, choinek, świątecznych stroików, bombek, pierniczków i ciast. Gorąco dziękujemy Rodzicom za przepyszne wypieki, zaangażowanie w przygotowanie ozdób i prowadzenie kiermaszu. Uczniom, rodzicom, nauczycielom, że tak fantastycznie włączyli się w akcję. Celem kiermaszu jest zachęcenie rodziców i uczniów do aktywnej twórczości, prezentacji kulinarnych talentów. Ideą jest również rozwijanie u dzieci wrażliwości na potrzeby innych. Dochód z kiermaszu został całkowicie przeznaczony na pomoc bardzo chorym dzieciom; dla malutkiej Neli i 9 – letniego Gabrysia. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji. Życzymy rodzinnych, radosnych, ciepłych Świąt Bożego Narodzenia.

GALERIA ! ! !

RODZINNE WARSZTATY ARTYSTYCZNE

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas. Zapach piernika, świeżo ścięta i przystrojona choinka buduje magiczny świąteczny klimat. I właśnie po to, aby w naszej szkole zagościła świąteczna atmosfera zorganizowane zostały warsztaty rodzinne, na które zaproszono uczniów i ich rodziców. Zadaniem rodziców i dzieci było wspólne wykonanie ozdób choinkowych. W ciągu godziny powstało bardzo dużo pięknych i niepowtarzalnych dekoracji świątecznych. Każdy z uczestników był zadowolony i szczęśliwy ze zrobionych własnoręcznie dekoracji. Część ozdób została przekazana na kiermasz szkolny. Wspólne tworzenie świątecznych dekoracji dostarczyło z pewnością niezapomnianych wrażeń oraz pozwoliło nam wszystkim przeżywać radosny nastrój oczekiwania na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Dziękujemy serdecznie uczniom i ich rodzicom za udział w warsztatach i zapraszamy na kolejne.

GALERIA ! ! !

ANDRZEJKI w kl. I E

Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Mieli okazję przekonać się o tym uczniowie klasy IE. Przy wielkim zaangażowaniu Rodziców dzień 29 listopada upłynął na wróżbach przeplatanych tańcem i dobrą zabawą. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serca, losował magiczne bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości, ustawiał buty obserwując ze skupieniem, który pierwszy przekroczy próg sali, otrzymywał słodkie ciasteczko z ukrytą wróżbą itp. Nie zabrakło również smakołyków, które znikały w brzuszkach rozbawionych dzieci w bajkowych kreacjach.

GALERIA ! ! !

ANDRZEJKI 2019

Zabawy andrzejkowe gwarantują, że spotkania będą przepełnione magią i wróżbami, ale również beztroską, radością i salwami śmiechu. 30 listopada 2019r. uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wraz z wychowawczyniami zorganizowali klasowe i świetlicowe „andrzejki”. Niecodzienne wydarzenie wprowadziło ich w niezwykły świat magii, wróżb i kabały. W niektórych oddziałach andrzejkowe zabawy przygotowali sami uczniowie. Wróżki i wróżbici zaprezentowali swoje magiczne zdolności, a ich koledzy poznali swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wrzucania grosików do wody czy do celu, wróżenia za pomocą czarodziejskich kubeczków oraz magicznych kolorów czy liczb, mówiących o przestrogach na przyszłość. Wszyscy bawili się doskonale. Był to dzień pełen niezwykłych zabaw i niezapomnianych wrażeń. Wspólne zabawy sprawiły dzieciom wiele radości i z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci.

GALERIA ! ! !

JĘDRUSIOWY WIECZÓR w KL. ID

„Andrzejki” to czas jedyny w swoim rodzaju. Wtedy to, zgodnie z tradycją, św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i wróżb przepowiada nam, co nas czeka w przyszłości. W dniu 27 listopada uczniowie klasy ID wraz ze swoimi rodzinami wzięli udział w zabawie andrzejkowej, którą przygotowali rodzice. Niecodzienne stroje uczestników, klimatyczne światła i muzyczne hity już na wstępie wróżyły dobrą zabawę. Wieczór rozpoczęły magiczne zaklęcia oraz wróżby przepowiadające przyszłość. Kolorowe balony zastąpiły tradycyjne ciasteczka z proroctwami. Najskuteczniejszą metodą, by poznać treść przepowiedni okazało się siadanie na balonach. Huk był niesamowity, śmiechu co niemiara i wiele pozytywnych emocji z poznania przepowiedni. Podgrzały je jeszcze bardziej zabawy taneczne przy fantastycznej muzyce, podczas których uczestnicy wykonywali kolejne „wróżebne”, specjalne zadania, odkrywając magiczne tajemnice ukryte w kolorach, liczbach oraz intrygujących kopertach. Przepowiednie ogłaszały WRÓŻKI. Następnie uczestnicy udali się „pociągiem” na słodki poczęstunek, po którym, przy dźwiękach dyskotekowej muzyki wzięli udział w kolejnych zadaniach i konkursach tanecznych. Integracyjna impreza andrzejkowa była trochę szalona, ale zdecydowanie udana. Szkoda tylko, że czas tak szybko minął.

GALERIA ! ! !

PACZKA DLA RODAKA

W okresie przedświątecznym uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 34 w Olsztynie włączyli się w zbiórkę darów dla dzieci z polskich szkół w Starych Trokach i Kiwiszkach na Litwie. We współpracy z Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Olsztynie zbieraliśmy słodycze, żywność, zabawki, przybory szkolne, książeczki oraz środki chemiczne, które zostaną przekazane naszym Rodakom tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Organizatorem akcji była parafia Miłosierdzia Bożego w Olsztynie. Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy!

GALERIA ! ! !

W PRACOWNI ŚW. MIKOŁAJA

Tuż przed świętami nasza klasa wybrała się na warsztaty bożonarodzeniowe do pracowni Św. Mikołaja. Zajęcia były doskonałą okazją do wytworzenie radosnej atmosfery w oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia oraz przypomnienia zwyczajów i obrzędów związanych ze świętami. W bajkowej scenerii razem z reniferem Remkiem i elfami uczniowie własnoręcznie wykonali lampioniki z gliny oraz wysłuchali przepięknych wigilijnych opowieści. Poznali właściwości gliny i techniki jej zdobienia.Praca przebiegała przy dźwiękach świątecznych piosenek. Każdy mógł zabrać ze sobą własnoręcznie wykonany lampion. Nikt się nie nudził, było dużo, dużo śmiechu i radości.

GALERIA ! ! !

KONKURS Z MISIEM

„Mój przyjaciel Miś” to tegoroczny temat przewodni Szkolnego Konkursu Recytatorskiego dla klas pierwszych, który miał miejsce 25 listopada 2019 r., a jego celem było m.in. włączenie się w obchody Święta Pluszowego Misia, popularyzowanie twórczości autorów literatury dziecięcej, zainteresowanie dzieci poezją, zachęcanie do występów na scenie, wspieranie uzdolnień i pomoc w rozwijaniu zainteresowań uczniowskich, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. W konkursie udział wzięło 16 młodych wykonawców. Uczniowie oceniani byli przez jury w składzie P. Iwona Łapińska, Anna Czarnecka i Urszula Wawrzusiszyn. Na zakończenie części konkursowej wystąpił Igor Żurawski uczeń klasy 1 a, który sam napisał wiersz o swoich przyjaciołach misiach i chętnie nam go zarecytował. Niektórzy nawet się wzruszyli. Następnie przyszedł czas na ogłoszenie wyników przez jury. I MIEJSCE – Maria Mostek kl. I e, II MIEJSCE – Kornelia Jasińska kl. I a, III MIEJSCE – Amelia Mosakowska kl. I e oraz Radosław Nynca kl. I c. Dyplomy i nagrody zostaną wręczone na apelu podsumowującym I półrocze roku szkolnego 2019/2020. Wszystkim dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy.

GALERIA ! ! !

ZARAŻAJ... UŚMIECHEM

21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To święto pozytywnych emocji, dobrych uczynków i okazja, by naszą życzliwość i uprzejmość podnieść na wyższy poziom. Aby włączyć się w obchody święta wystarczy się uśmiechnąć, być uprzejmym dla innych, pomóc komuś bezinteresownie. To niewiele…prawda? Podczas zajęć, uczniowie ze świetlicy, starali się ustalić, jak ważne są dla każdego człowieka i w kontaktach z innymi ludźmi: tolerancja, szacunek, serdeczność, mówienie miłych słów. Dzieci przygotowały okolicznościowe laurki z pozytywnymi życzeniami, przysłowiami i sentencjami, którymi obdarowały kolegów, rodziców i pracowników szkoły. Uzbrojone we własnoręcznie wykonane laurki, radośnie usposobione, postanowiły także podzielić się z mieszkańcami JAROT płynącą z ich serc życzliwością i uśmiechem, które sprawiły, że ten pochmurny, chłodny dzień nabrał ciepłych barw. Pozytywna energia, którą przekazaliśmy innym, na pewno powróci do nas ze zdwojoną siłą. Życzymy Wszystkim więcej optymizmu, serdecznego spojrzenia na drugiego człowieka, uśmiechu i radości (…nie tylko od święta).

GALERIA ! ! !

Kl. IA w MULTICENTRUM

MULTICENTRUM jest multimedialną placówką edukacyjną, gdzie podczas zajęć uczestnicy uzupełniają swoją wiedzę zdobytą podczas procesu dydaktycznego w szkole. Dlatego uczniowie klasy IA, 21 listopada 2019 r., skorzystali z szerokiej oferty placówki, aby móc uczestniczyć w warsztatach konstruktorskich, muzycznych i komputerowych. Budowali z klocków, zapoznawali się z programami do tworzenia muzyki, sami tworzyli pierwsze utwory, pracowali przed komputerem, korzystali z interaktywnej konsoli sensorycznej SenseBox. Wszystkie te działania miały na celu zdobycie nowych umiejętności, rozwijanie muzycznych talentów, zachęcanie do twórczego myślenia, rozwijanie kreatywności i doskonalenie nabytych już wcześniej umiejętności. Dziękujemy wszystkim prowadzącym i z pewnością jeszcze nie raz zawitamy w progi tej placówki…

GALERIA ! ! !

DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada 2019 r. wszyscy uczniowie edukacji wczesnoszkolnej włączyli się, razem z UNICEF, w obchody 30. rocznicy uchwalenia przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka. W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie podejmują wiele działań w imieniu swoich najbardziej potrzebujących rówieśników – tych, których prawa często są łamane. Zastanawiają się jak mogą im pomóc. Każdy zespół klasowy czy świetlicowy miał własny pomysł na zorganizowanie tego dnia z ważnym przesłaniem. Wszyscy uczniowie, ubrani na niebiesko, poznali lub przypomnieli sobie przysługujące im prawa oraz dowiedzieli się, jak z nich korzystać. Nie zabrakło także rozmów o wiążących się z nimi obowiązkach. Podczas zajęć dzieci uczestniczyli w licznych quizach, grach i zabawach edukacyjnych, wykonywały różnorodne prace plastyczne ilustrujące ich prawa: rysunki, plakaty i gazetki oraz chętnie śpiewały w ciągu dnia „Piosenkę o prawach dziecka”. Jak przebiegał nasz radosny, różnorodny BLUE DAY, prezentuje galeria zdjęć. Zapraszamy!

GALERIA ! ! !

PASOWANIE NA ŚWIETLICZAKA

Dnia 19.11.2019 r. odbyło się pasowanie na ŚWIETLICZAKA. Pierwszaki z budynku B musiały sprawdzić się w wielu różnych konkurencjach t,j.: rozdzielanie grochu od ryżu, malowanie swoich ukochanych pań ze świetlicy na dużych arkuszach papieru i ozdabianie ich strojów czy wykonywanie ćwiczeń sportowych… Wszystkie zadania wypełniały z dużym zaangażowaniem i radością. Uśmiech nie znikał z twarzy dzieci nawet, gdy zjadły wyjątkowo kwaśną cytrynę. Na zakończenie zabaw pierwszoklasiści przystawili odciski swoich palców na regulaminie świetlicy, potwierdzając tym samym jego znajomość. Po opieczętowaniu dokumentu ŚWIETLICZAKI otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Miłą niespodziankę sprawili dzieciom starsi koledzy ze świetlicy, którzy zaprezentowali im barwny, dynamiczny i pełen pozytywnej energii taniec piracki do muzyki z filmu „Piraci z Karaibów”, zachęcający do dalszych radosnych zabaw.

GALERIA ! ! !

JESTEM WŚCIEKŁY

„Jestem wściekły” – to temat warsztatów, w których uczestniczyli uczniowie klasy IIg w Miejskiej Bibliotece Abecadło. Złość to emocja, przeżywają ją wszyscy i nie mamy wpływu na jej pojawienie się. Dlatego złoszczenie się nie jest samo w sobie ani dobre ani złe, możemy mieć natomiast wpływ na to, co robimy, gdy czujemy złość. Uczniowie mieli okazję pokazania własnych, bardzo ekspresywnych sposobów „złoszczenia się”. Były więc wrzaski, tupanie, stukanie, walenie oraz papierowa wojna. Dużo radości sprawiły dzieciom te zabawy. Na zakończenie zajęć każdy narysował w sposób symboliczny najczęstszą przyczynę powstawania swej złości i pozbył się jej wyrzucając do kosza. Dzieci z zajęć wyszły zadowolone, mamy nadzieję, że będą potrafiły panować i radzić sobie z własną złością.

GALERIA ! ! !

WYCIECZKA DO SZYMAN

Dnia 15 listopada2019 roku uczniowie klasy IIe i IIg uczestniczyli w bardzo ciekawej wycieczce. Celem wycieczki było zwiedzanie Portu Lotniczego w Szymanach. Uczniowie zobaczyli halę odlotów i przylotów, oraz odczytywali z tablic informacyjnych godziny startów samolotów. Wszyscy zapoznali się z zasadami funkcjonowania lotniska, procedurami obowiązującymi w trakcie kontroli bezpieczeństwa. Po kontroli odbyła się przejażdżka lotniskowym autobusem i spotkanie ze strażakami pracującymi na lotnisku. Poznaliśmy specyfikę ich pracy oraz wyposażenie samochodów strażackich. Wycieczka była bardzo udana i dostarczyła uczniom wiele niezapomnianych wrażeń.

GALERIA ! ! !

KONCERT PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

15 listopada 2019 roku uczniowie klasy 1 a wybrali się w odwiedziny do swoich młodszych kolegów z Przedszkola Miejskiego nr 15. Przedszkolaki z grupy „Muzykańce” wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowali dla kolegów ze szkoły Koncert Piosenki Patriotycznej. Było odświętnie, historycznie i wzruszająco, a udział w tego typu wydarzeniu na nowo przypomniał wszystkim jak drogocenna jest wolność i jak trzeba o nią dbać, aby jej nie utracić. Po wysłuchaniu pięknych pieśni i piosenek patriotycznych przyszedł czas na zagadki skierowane do uczniów. Ufff…na wszystkie udało się odpowiedzieć. Na koniec wszyscy wspólnie odśpiewali hymn, a uczniowie klasy 1 a podziękowali za miłe spotkanie i umówili się na zajęcia w szkolnych ławkach

GALERIA ! ! !

DETEKTYWI Z IA

Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai, czyli twórcze zajęcia z książkami z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai to kolejne spotkanie uczniów klasy 1 a z literaturą dziecięcą. Tym razem zajęcia polegały na wspólnym rozwiązaniu przez klasę zagadki detektywistycznej na podstawie książki „Tajemnica kawiarni”. Na chwilę uczniowie przenieśli się do kawiarni Cafe Marcepan i próbowali pomóc głównym bohaterom znaleźć złodzieja pieniędzy z kasy kawiarni. Mali detektywi robili portrety pamięciowe na podstawie opisu naocznego świadka zdarzenia, w którego wcieliła się Inga, koleżanka z klasy…Nie było łatwo, bo choć opis wszyscy słyszeli ten sam, to portrety różne…i jak tu znaleźć przestępcę. Najważniejsze jednak, że wszyscy dobrze się bawili, a spotkanie rozbudziło czytelnicze pasje.

GALERIA ! ! !

ŚWIĘTO BAJKOWYCH POSTACI

5 listopada w świetlicy szkolnej obchodzono Światowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu na całym świecie, obchodzony jest Światowy Dzień Postaci z Bajek. To dobry pretekst, aby powrócić wspomnieniami do swoich ulubionych bajek z dzieciństwa, przypomnieć sobie ich treść oraz doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wszyscy doskonale wiemy, że wartościowe książki, a takimi niewątpliwie są bajki i baśnie, kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć i wzbogacają słownictwo. Czytanie bajek to dobra inwestycja w rozwój dzieci: emocjonalny, społeczny i intelektualny. W tym dniu było jak w bajce. W świetlicy były czytane bajki dla dzieci. Rozwiązywały quizy bajkowe i uczestniczyły w zabawach ruchowych przy muzyce. Odgadywanie tytułów bajek, rozpoznawanie bajkowych obrazków nie stanowiło problemu. Dzieci wykonały przepiękne maski swoich ulubionych bohaterów.

GALERIA ! ! !

WARSZTATY LABORATORYJNE

Uczniowie klasy II c uczestniczyli w warsztatach laboratoryjnych w Sanepidzie. W czasie warsztatów laboratoryjnych poznały aparaturę i sprzęt laboratoryjny. Odwiedziły kilka pomieszczeń, gdzie pod okiem laborantek poznawały praktycznie, jaka żywność jest bezpieczna dla zdrowia. Posługując się pipetą tworzyły kolory barwików spożywczych. Sprawdzały również zanieczyszczenia w zbożach. Dowiedziały się, jak przebiega proces sprawdzania sprzętów gospodarstwa domowego. Nauczyły się, do czego służy pożywka i jaka jest różnica między bakteriami a wirusami. Wykonały także badanie czystości rąk odciskając swoje brudne, niedomyte, czyste i zdezynfekowane dłonie na pożywkach. Po kilku dniach dostaliśmy z laboratorium wyniki wysiewu bakterii. Po ilości wyhodowanych bakterii uczniowie na pewno będą myć często i prawidłowo swoje dłonie oraz będą dbać o swoje zdrowie. Dziękujemy pięknie mamie Zuzi.

GALERIA ! ! !

SŁYNNI POLACY

Realizując założenia podstawy programowej dbamy o wzmacnianie postaw patriotycznych, omawiamy wkład oraz zaangażowanie Polski i Polaków w historię Europy i świata. Postawy Polaków budzących podziw i szacunek na całym świecie są dobrym przykładem patriotyzmu dla współczesnych ludzi. Są wśród nich wybitni polscy twórcy, naukowcy, władcy, dowódcy i mężowie stanu oraz papież Jan Paweł II. Może nas rozpierać duma, że jest ich tak wielu. Na lekcjach etyki uczniowie edukacji wczesnoszkolnej poznali bliżej dwie znamienite postacie, zasłużone dla rozwoju nauki, Marię Skłodowską – Curie i Mikołaja Kopernika.

GALERIA ! ! !

MALI PATRIOCI

Z okazji obchodów 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w świetlicy szkolnej odbyły się liczne zajęcia związane z kształtowaniem wśród uczniów uczuć patriotycznych, poczucia świadomości narodowej, pielęgnowaniem szacunku wobec polskich symboli narodowych, historii kraju i tradycji. Podczas zajęć dzieci słuchały wierszy i opowiadań, które przybliżały im trudną historię nasze kraju, oglądały filmy i śpiewały piosenki patriotyczne. Czas przygotowań do obchodów Święta Niepodległości także był świetną okazją do rozwijania i promowania ich twórczości plastycznej. Uczniowie z ochotą wykonywali prace plastyczno - techniczne, które później pięknie zdobiły świetlice i korytarze szkolne.

GALERIA ! ! !

RADOSNA NIEPODLEGŁA...

Dnia 7 listopada 2019 r. zespół "BELKI DEC" wyśpiewał I miejsce podczas Konkursu Pieśni Patriotycznej „Radosna Niepodległa”, którego organizatorem był Pałacu Młodzieży. Młodzi artyści z klasy IIIB i IVA wykonali pieś patriotyczną pt. „Gdy Polska da nam rozkaz” .Przepięknie zaśpiewali i przepięknie wyglądali. Jesteśmy dumni wszyscy z naszej reprezentacji Szkoły Podstawowej Nr 34 w Olsztynie. Gratulacje!!!

GALERIA ! ! !

USZYJ I PODARUJ MISIA

Chcąc sprawić radość drugiemu człowiekowi często oprócz miłych słów obdarowujemy go jakimś upominkiem, czymś co sprawi, że na jego twarzy pojawi się uśmiech. Uczniowie klas 1A oraz 1B chcąc sprawić radość dzieciom ze Szpitala Dziecięcego wzięli udział w międzyszkolnym konkursie technicznym „Uszyj i podaruj misia”. Oczywiście cierpliwie będziemy czekali na wyniki, ale już teraz chcemy pochwalić się co można wyczarować z kawałka materiału. Zresztą już w tym momencie, każdy kto przygotował wraz z mamą, babcią, kimś bliskim maskotkę jest wygrany, bo przecież nic tak nie cieszy, jak własnoręcznie przygotowany prezent.

GALERIA ! ! !

NASZEJ NIEPODLEGŁEJ ...

W ramach obchodów 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, dnia 8 listopada 2019r. wszyscy uczniowie klas I-III naszej szkoły, mieli możliwość obejrzenia w trzech turach, montażu słowno – muzycznego pt.: „Co to jest niepodległość?”, przygotowanego przez uczniów z klas III BX i III CX. Przestrzenna dekoracja, idealnie powiązana z tematyką inscenizacji, ciekawie dobrane teksty i utwory muzyczne oraz stroje aktorów, nadały szczególny charakter uroczystości, a u widzów wywołały wiele emocji. Zaangażowanie dzieci i ich wczucie się w odgrywane role, przyczyniły się do lepszego odbioru prezentowanych treści historycznych i patriotycznych. Widać było duże zaciekawienie widzów, a ich włączenie się podczas śpiewania pieśni, było najlepszą nagrodą dla aktorów. Oczywiście na zakończenie, nie odbyło się bez gromkich braw i podziękowań uczniom, za ich wspaniały występ. Mamy nadzieję, że wszystkim stały się bliskie słowa takie jak: ojczyzna, patriota, wolność i niepodległość. Zapamiętamy kim byli dla naszego kraju Tadeusz Kościuszko, Henryk Dąbrowski i Józef Piłsudski oraz jak ważna jest data - 11 listopada 1918 roku - dla każdego Polaka.

GALERIA ! ! !

„SAM ODKRYWAM ŚWIAT”

Uczniowie klasy 1 a 6 listopada 2019 roku odwiedzili Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny, aby uczestniczyć w warsztatach fizyko-chemicznych. Warsztaty te to spotkanie z nauką poprzez dobrą zabawę. Dzięki nieskomplikowanym, ale efektownym eksperymentom uczniowie mieli okazję poznać różne zjawiska fizyko – chemiczne i zdobyć wiedzę o otaczającym ich świecie. Podczas warsztatów każdy z uczestników przeprowadzał proste i bezpieczne doświadczenia. Były wybuchy wulkanów, malowanie na mleku, kłótnie oleju z atramentem i wodą, pompowanie balonów bez pompki, małe kałuże po działaniach młodych fizyków i chemików i… wiele, wiele uśmiechu. Poprzez takie działania uczniowie lepiej zrozumieli i zapamiętali omawiane zjawiska, a w przyszłości, kto wie, może usłyszymy, że absolwent tej klasy został sławnym naukowcem?

GALERIA ! ! !

KONSULAT ŚW. MIKOŁAJA

Choć do świąt jeszcze trochę czasu, to 28 października 2019 roku klasa 1 a wybrała się w miejsce gdzie magia świąt gości przez cały rok…Uśmiechnięci i podekscytowani uczniowie wyruszyli do Kętrzyna, do Fabryki Bombek, aby odwiedzić Konsulat Świętego Mikołaja. Od progu zaciekawionych gości przywitał Elf nr 1, który na czas zwiedzania i warsztatów był ich przewodnikiem i pomocnikiem po magicznej krainie Świętego Mikołaja. Elf barwnie opowiadał, że to w tym miejscu tradycja łączy się ze sztuką, precyzja z fantazją i najnowszymi trendami zdobienia. Wszystko to potwierdziło się, gdy uczniowie m.in. mogli zobaczyć jak powstają słynne na cały świat ozdoby choinkowe uczestnicząc w pokazie dmuchania ozdób ze szkła oraz ich tradycyjnego zdobienia. Później sami w wielkim skupieniu i z zaangażowaniem wykonywali swoje ozdoby, które cierpliwie czekają, aby zawiesić je na choince Był też czas na zwiedzanie muzeum, w którym znajdują się bombki o różnej wielkości i kształcie. Czujne oko zwiedzających wypatrzyło nawet taką z napisem Olsztyn, co sprawiło wiele radości i uśmiechu oraz przypomniało rozbawionym dzieciakom, że czas wracać do domu i cierpliwie czekać na pierwszą gwiazdkę…

GALERIA ! ! !

NA GRANICY...

Jak wygląda granica państwa? Czy można dotknąć słupka granicznego? Co na granicy robią psy? Uczniowie klasy II A odpowiedzi na te pytania znaleźli w Placówce Straży Granicznej w Bezledach. Dowiedzieli się, jak funkcjonuje przejście graniczne, jaka jest infrastruktura Placówki SG, wyposażenie techniczne, dlaczego funkcjonariusze noszą broń. Poznali niezwykłe umiejętności psów, które ,,pracują" na granicy.

GALERIA ! ! !

JAK ZOSTAĆ STRAŻAKIEM?

Uczniowie klasy II A naukę z zakresu bezpieczeństwa pożarowego zdobywali w sali edukacyjnej OGNIK Państwowej Straży Pożarnej Bartoszycach. Przed zajęciami dzieci przebrały się w stroje strażackie i hełmy. Mali strażacy uczyli się prawidłowych zachowań w sytuacjach zagrożenia życia, zasad bezpiecznej ewakuacji, prawidłowego wzywania służb ratowniczych oraz udzielania pierwszej pomocy. Efekty specjalne- zadymienie, płomień- przybliżyły zagrożenia, z jakimi dzieci mogą się spotkać.

GALERIA ! ! !

BLIŻEJ GWIAZD...

Tym razem w planetarium klasa II A zobaczyła LAS. „Zobaczyć niedostrzegalne” to poetyckie widowisko w technologii fulldome, film pokazywany na kopule planetarium. Zobaczyliśmy niedostrzegalne normalnie oblicze lasu - drzewa w ruchu, jak i bezruchu, o różnych porach roku, dnia i nocy. Patrzyliśmy w lesie od dołu na sklepienie niebieskie, przeszliśmy z Drogi Mlecznej niemal pod stopy drzew. Teraz inaczej spojrzymy na LAS.

GALERIA ! ! !

WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW

W piątek, 25 października 2019 r., naszą szkołę odwiedziły przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 15 z grupy „Muzykańce”. Gości przywitali reprezentanci klasy 1 a Hania, Iza i Oliwier, którzy wraz z wychowawczynią tego dnia byli przewodnikami młodszych kolegów. Jak się okazało dla sporej części przedszkolaków ten rok szkolny jest ich ostatnim rokiem w przedszkolu. Przed nimi nowe wyzwanie - nauka w szkole. Aby lepiej przygotować dzieci do startu w tę szkolną rzeczywistość, maluchy odwiedziły naszą placówkę. Była to pierwsza wizyta, podczas której przedszkolaki miały okazję zobaczyć, jak wyglądają sale lekcyjne, biblioteka, świetlica, stołówka, sala gimnastyczna, gabinet logopedyczny, sekretariat itd. Podpatrzyły jak ćwiczą ich starsi koledzy i jak wygląda prawdziwa lekcja. Mamy nadzieję, że dzięki tej wizycie dzieci przekonały się, że w szkole jest miło i niezwykle ciekawie i już wkrótce odwiedzą nas ponownie.

GALERIA ! ! !

JAK NIE KOCHAĆ JESIENI?

Jesienne drzewa kolorami się mienią
Brązem, pomarańczem i czerwienią.
Moje drzewo kolorów będzie też mieć wiele
Ich liście jak chmurki wokół pnia przykleję.
I będę miał własne drzewo prześliczne…
Jesienne, kolorowe, po prostu magiczne.

Cudne lato tej jesieni. Drzewa zachwycają nas intensywnym kolorem swoich liści, od zielonego przez żółty i pomarańczowy, aż po czerwony i brązowy. Słoneczna pogoda sprzyja spacerom i zabawom na powietrzu. Urokowi jesiennych przeobrażeń ulegają wszyscy. Bo jak nie kochać szeleszczących liści pod stopami i w kolorowych bukietach, kasztanów i żołędzi, z których można zrobić tyle zabawnych stworzonek? Kochamy jesień !!! „Świetliczaki” z budynku B. J.J.

GALERIA ! ! !

W KRAINIE INSTRUMENTÓW

18.10.2019 r. w świetlicy szkolnej (B), gościliśmy podczas zajęć Panią Iwonę Pabijanek - mamę Tymka. Pani Iwonka przywiozła do nas liczne instrumenty tj. pianino elektryczne, keyboard, gitary, skrzypce, flet i ukulele. Głównym celem spotkania było upowszechnianie muzyki, zapoznanie uczniów z budową i brzmieniem instrumentów oraz rozwijanie zainteresowań muzycznych. Dzieci słuchały utworów granych przez Panią Iwonę oraz miały możliwość zagarniania na każdym instrumencie. W związku z tym spontanicznym improwizacjom nie było końca, a frajda „tworzenia” wywoływała wiele pozytywnych emocji. Dziękujemy Pani Iwonie za poprowadzenie intersujących zajęć muzycznych.

GALERIA ! ! !

PASOWANIE NA UCZNIA

Puk, puk, to ja mały uczeń pierwszaczek.
Puk, puk, to ja, taki dzielny uczniaczek.
Puk, puk, to ja, pukam szkoło do twych drzwi.
Puk, puk, to ja, proszę, bądź przyjazna mi.

Dnia 18 października 2019 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość Ślubowania Uczniów Klas Pierwszych. Uroczystość ta wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. Pierwszoklasiści z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki, które zostały nagrodzone gromkimi brawami. Tym samym udowodnili, że jest to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego ucznia. Niezwykle podniosłym momentem podczas uroczystości było złożenie przyrzeczenia na sztandar szkoły oraz pasowanie na ucznia. Aktu pasowania dokonała dyrekcja szkoły kolorowym ołówkiem, na którego dotknięcie czekał każdy zniecierpliwiony pierwszak, aby w końcu móc powiedzieć „BĘDĘ DOBRYM UCZNIEM/UCZENNICĄ” Na zakończenie uroczystości „nowi” uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze ufundowane przez Radę Rodziców. Ta szkolna uroczystość dostarczyła pierwszakom niezapomnianych przeżyć, rodzicom wielu wzruszeń, nauczycielom dumy i radości z nowo przyjętych uczniów. Po części oficjalnej przyszedł czas na wspólne zdjęcia, rozmowy i upragniony odpoczynek…

GALERIA ! ! !

JESIENNE HARCE

Z tym jesiennym wiatrem tańczą sobie liście,
tańczą sobie, tańczą, czerwone złociście.
Z tym jesiennym wiatrem odtańczą daleko,
i nie skończą tańczyć, aż za siódmą rzeką (...).

Piłka nożna oraz harce na placu zabaw to dzieci ze świetlicy ulubione formy aktywności fizycznej. Jesiennne zabawy ruchowe na powietrzu są jeszcze bardziej atrakcyjne, gdy wykorzystamy chustę Klanza i nieskończoną liczbę, samodzielnie zebranych, różnokolorowych liści. To dopiero frajda!!! Zobaczcie sami!

GALERIA ! ! !

WARSZTATY W BIBLIOTECE

W dniu 16 października 2019 Miejską Bibliotekę Publiczną nr 5 na Nagórkach odwiedziły dzieci z klasy 2 F. Tematyką przewodnią spotkania był Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie brali aktywny udział w zajęciach; słuchały wierszy , rozwiązywały zagadki , uczyły się piosenki o pracy nauczycieli. Na koniec , przy dźwiękach gitary bawiły się kolorowymi liśćmi i chustą.

GALERIA ! ! !

XIX DZIEŃ PAPIESKI

W ramach XIX Ogólnopolskich Dni Papieskich pod hasłem „Wstańcie, Chodźmy”. W dniu 16 października br. uczniowie z klas III AX naszej szkoły trzykrotnie przedstawili profesjonalnie przygotowany montaż słowno – muzyczny dla uczniów klas I-III. Tłem do występów była piękna dekoracja oraz prezentacja slajdów. Zaangażowanie dzieci, słowna i muzyczna swoboda wykonania nadały przedstawieniu szczególny klimat wywołując u odbiorców wiele spontanicznej radości i dobrych przeżyć. Zrozumienie przez uczniów istoty nauki św. Jana Pawła II o dobrych uczynkach, modlitwie, przebaczaniu i pracy nad sobą było możliwe dzięki prostocie wyrażenia papieskiego przesłania. Na zakończenie uczniowie gorącymi brawami podziękowali swoim kolegom – artystom za wspaniały występ i na zakończenie wspólnie zaśpiewali piosenkę pt: „Barka”. Hasło w tym roku nawiązywało do tytułu książki napisanej przez św. Jana Pawła II w 2002 roku pt: „Wstańcie , Chodźmy!”.

GALERIA ! ! !

NA PODWÓRKU FAJNIE JEST!

Nasz plac zabaw fajna sprawa
Będzie ekstra dziś zabawa,
Piasek pełen niespodzianek
Razem zbudujemy zamek,
Każdy może dziś spróbować
Smaczną babkę przygotować.
Na huśtawce dotknąć nieba
I nic więcej dziś nie trzeba.

Październik w tym roku wyjątkowo rozpieszcza nas swoją pogodą. Wykorzystujemy każdy słoneczny dzień, by choć na chwilę wyjść ze świetlicy na świeże powietrze. Od niedawna oprócz osiedlowych placów zabaw czas u na podwórku urozmaica nam „Podwórko Talentów Nivea”. Znajdą tu dla siebie atrakcje zarówno amatorzy sportu, jak i zwolennicy muzyki czy sztuki. Kochani Rodzice – to dla Was specjalnie uwieczniliśmy te radosne chwile.

GALERIA ! ! !

JESIENNE LIŚCIE

Jesienne liście przyfrunęły do klasy I A. Rozbudziły dziecięcą wyobraźnię, fantazję i ich pełen inwencji zapał twórczy. Zobaczcie, co uczniowie wyczarowali z barwnych, ususzonych liści! Poznajecie?? Zwierzyniec jak w ZOO i nie tylko. Zachęcamy do tworzenia takich kompozycji, bo to świetna zabawa rozwijająca kreatywność…

GALERIA ! ! !

RÓŻNIĆ SIĘ JEST PIĘKNIE

Uczniowie klasy IA, 10 października 2019 roku, rozpoczęli udział w artystycznych spotkaniach z literaturą piękną dla dzieci. Podczas spotkań ważne tematy społecznych relacji zostaną omówione w formie twórczej zabawy. W czwartek podczas pierwszej wizyty mali czytelnicy spotkali się z książką „Dziwne zwierzęta” Lotty Olsson Thore. To naprawdę ciekawa (przemyca wiadomości ze świata zwierząt), dowcipna i pouczająca historia. Warsztat pozwolił dzieciom zaistnieć w publicznej prezentacji opartej na zadaniach aktorskich. Rozbudził ich kreatywność i uświadomił, że pomimo wielu różnic i inności każdego z nich najważniejsze jest, aby zaakceptować siebie takim jakim się jest. Dziękujemy Pani Emilce za wprowadzenie w czarodziejski świat literatury. Uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego spotkania.

GALERIA ! ! !

GIMNASTYKA-MUZYKA ZDROWIA

Nasze małe Świetliczaki,
co dzień brykają jak źrebaki.
Robią skłony, pajacyki
a to wszystko w rytm muzyki.
Śpiewają radosną piosenkę,
buzie mają uśmiechnięte.
I każdy z nich Ci powie,
że SPORT TO RADOŚĆ i ZDROWIE!

GALERIA ! ! !

ZAGRAJ Z MONIUSZKĄ

10 października uczniowie klasy II E wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w Bibliotece Pedagogicznej „Zagraj z Moniuszką”, które przybliżyły postać Stanisława Moniuszki w 200 rocznicę urodzin wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej. Podczas zajęć uczniowie usłyszeli fragmenty książki Izabelli Klebańskiej "Hej, zagrajcie siarczyście! Opowieść o Stanisławie Moniuszce", a także fragmenty najbardziej znanych oper „dotykających sedna polskości”. Podczas części warsztatowej uczniowie wykonywali różnorodne zadania: grali w innowacyjną grę multimedialną, rozpoznawali fragmenty pieśni kompozytora, słuchali muzyki i wyrażali ją w pracy plastycznej oraz mogli zapoznać się z instrumentami muzycznymi , a nawet na nich zagrać. Zajęcia pobudziły wyobraźnię i wrażliwość estetyczną dzieci.

GALERIA ! ! !

WYCIECZKA DO WARSZAWY

3 października 2019 r uczniowie kl. II c i kl. II f byli na wycieczce w Warszawie. Po przyjeździe do stolicy dzieci zwiedziły Centrum Nauki Kopernik. Tam uczniowie bawili się w sześciu tematycznych galeriach m.in. „Świat w ruchu”, „Strefa światła”, „Hydrologia” i in. Pobyt w CNK to nie była tylko zabawa, ale też bardzo ciekawe doświadczenia. Potem metrem dzieci przejechały pod dnem Wisły na Stadion Narodowy. Podczas jego zwiedzania zobaczyły m.in. pomieszczenia strefy zawodniczej, centrum medialne, rehabilitacyjne, weszły na koronę stadionu a na koniec był czas na zakup pamiątek. Następnie uczniowie przyjechali na Starówkę. Tam zobaczyli: Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta i Stary Rynek z pomnikiem Syrenki. Przed powrotem do domu zjedli smaczny obiad w restauracji Hulakula. Pełni wrażeń, w radosnym nastroju wrócili do Olsztyna.

GALERIA ! ! !

MALI ARTYŚCI W ŚWIETLICY

Gdy rozpieszcza nas słoneczna i ciepła pogoda najchętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Wrzesień i październik to miesiące, w których piękne barwy jesienne powoli pokrywają otaczający nas świat. Dzieci zbierają kasztany, liście i inne dary jesieni. Kiedy na dworze robi się zimno, mokro, ciemno i nieprzyjemnie rzucamy się m.in. w wir pracy twórczej. Wówczas czas w naszej świetlicy umilają nam prace plastyczne inspirowane tą piękną porą roku.

GALERIA ! ! !

KL. I A w "FABRYCE PRZYGÓD"

Dzień Chłopaka w klasie 1 a został spędzony pod hasłem wspólnej zabawy i warsztatów. 2 października 2019 roku uczniowie świętowali w Fabryce Przygód. Wszystko rozpoczęło się od zabaw, fikołków i szaleństw w nowoczesnych salach zabaw, które powstały z myślą o dzieciach. Każdy obiekt i zabawka miał za zadanie rozbudzić kreatywność, wyobraźnię dziecka a jednocześnie angażować jego sprawność fizyczną i intelektualną. Po wytężonym wysiłku fizycznym przyszedł czas na warsztaty BUM! – LABORATORIUM MŁODEGO ODKRYWCY podczas których uczniowie mieszali, wąchali, mierzyli i sprawdzali co z tego wyniknie. A było tego dużo!!! Wybuchy, burza w słoiku, deszcz i wiele, wiele innych zjawisk, które pomogły zdobyć nową wiedzę dotyczącą otaczającego nas świata.

GALERIA ! ! !

PIJ MLEKO! MILCH IST GESUND!

27 września uczniowie klasy I A w ramach 17. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki wybrali się na warsztaty językowe adresowane do najmłodszych dzieci. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, czy warto pić mleko, czy niemieckie krowy mówią po niemiecku i czy wszystkie są fioletowe  Formy pracy w jakich uczestniczyli to: prezentacja krótkich fragmentów filmów dla dzieci w niemieckiej wersji językowej, edukacyjne zabawy ruchowe i kreatywne (rysowanie, kolorowanie, rozwiązywanie zadań itp.) oraz konkursy/quizy i słodki poczęstunek. Wychodząc z zajęć uczniowie znali kilka słówek w języku niemieckim, a to może być dobrym początkiem do nauki tego języka i jego popularyzacji wśród najmłodszych.

GALERIA ! ! !

NOC NAUKOWCÓW Z KL. I E

W piątek 27.09.2019r. uczniowie klasy IE wraz z Rodzicami wzięli udział w Europejskiej Nocy Naukowców w Galerii Warmińskiej. Wykorzystując zmysły poznawali otaczającą ich rzeczywistość. Podczas warsztatów, ciekawych pokazów oraz doświadczeń odkrywali właściwości witamin oraz cieczy takich, jak woda i olej, grupowali różne produkty w piramidzie żywieniowej, dowiedzieli się które z kwiatów rosnących w naszych ogrodach i na łąkach możemy wykorzystać do przyrządzania potraw. Uczniowie z pomocą organizatorów tworzyli magiczne butelki oraz kremy, które zabrali do domu. Za każde wykonane zadanie zdobywali pieczątki otrzymując upominek. Wszyscy w dobrym nastroju wrócili do szkoły.

GALERIA ! ! !

PALI SIĘ!!!

27.09.2019 r.: Dbanie o swoje bezpieczeństwo, a także innych, to jedne z celów podstawy programowej. Dziecko powinno wiedzieć, jak zachować się w sytuacji zagrożenia, pożaru, do kogo ma się zwrócić o pomoc. Aby zrealizować te cele udaliśmy się na wycieczkę dydaktyczną do Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy zaprezentowali sprzęt pożarniczy, były to m.in: różnorodne wozy strażackie i sprzęt do gaszenia pożarów. Wielką atrakcją dla dzieci była możliwość przymierzania elementów stroju strażaków i wejście do wozów strażackich. Uczniowie obejrzeli również film o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112. Po tak ciekawej wycieczce, wszystkie dzieci zgodnie przyznały, że zawód strażaka mimo swojej trudności bardzo im się podoba, a niejedno z nich w przyszłości chciałoby pracować w tym zawodzie.

GALERIA ! ! !

BOWLING… NA KAŻDĄ OKAZJĘ!

Dzisiaj - 27 września - klasa 3b świętowała w Kręgielni Dzień Chłopaka. Była sportowa rywalizacja i zabawa. Już 30 września chłopcy mogą spodziewać się innej porcji emocji. Pozdrawiamy „naszych” Chłopaków - wychowawczyni Małgorzata Szmit i dziewczynki z klasy

GALERIA ! ! !

GRY TERENOWE KL. III B

Dnia 25 września klasa 3 B wybrała się, w ramach Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki na Uniwersytet Warmińsko – Mazurski, na wspaniałe warsztaty - gry terenowe pod intrygującą nazwą „Poszukiwany –Poszukiwana”. Było mnóstwo wiedzy i emocji. To nauka poprzez doświadczenia. Suuuper spędzony czas, suuuper nauka przez zabawę!

GALERIA ! ! !

BEZPIECZNI NA DRODZE

24-25.09.2019 r.: Gościliśmy w naszej szkole rzecznika Straży Miejskiej Pana Kamila Sułkowskiego, który przekazał i przypomniał uczniom kl. I - IV, w nowym roku szkolnym, wiele cennych wskazówek projektu „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”. Szczególną uwagę zwrócił na zasady bezpiecznego poruszania się pieszych po różnego rodzaju drogach, przechodzenia na oznakowanych przejściach i korzystania ze ścieżek rowerowych. Podkreślił, że bezpieczeństwo na drogach zależy od odpowiedzialnego zachowania się wszystkich użytkowników dróg – pieszych oraz kierowców. Zachęcił uczniów do noszenia odblasków. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję pochwalić się znajomością popularnych znaków informacyjnych, ostrzegawczych i zakazu. W rewelacyjnym tempie rozwiązywali hasła tematycznej krzyżówki. Wierzymy, że wszyscy uczniowie dobrze już znają zasady poruszania się po drogach i wiedzą o jakich środkach ostrożności trzeba pamiętać.

GALERIA ! ! !

Kl. III B i "SPRZĄTANIE ŚWIATA"

20.09.2019 r.: Klasa 3b wzięła aktywny udział w akcji ekologicznej „Sprzątanie Świata”. Był wspólny cel, współpraca i udało się zebrać śmieci z pobliskich placów zabaw. Dzieci wykazały się dużym zaangażowaniem. Podsumowaniem akcji była segregacja zebranych śmieci. Przyznaję dzisiaj moim uczniom tytuł „Młodego Ekologa” Brawo dzieciak. Jestem z Was dumna -wychowawczyni.

GALERIA ! ! !

"SPRZĄTANIE ŚWIATA" KL. II F

20.09.2019 r.: Klasa II F wzięła udział w ogólnopolskiej akcji ekologicznej „SPRZĄTANIE ŚWIATA”, która w tym roku przebiega pod hasłem „Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!". Uczniowie, po poznaniu celu przedsięwzięcia, zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki sprzątali teren wokół szkoły oraz osiedlowych placów zabaw. Dzięki ładnej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były zadowalające. Czynny udział w akcji uświadomił dzieciom jak można i należy wspólnie dbać o środowisko oraz czystość najbliższego otoczenia. WYSIŁEK NIEWIELKI, A RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!

GALERIA ! ! !

LATO! ZOSTAŃ Z NAMI!

19.09.2019 r.: „Żegnamy lasy, łąki i pole. Jutro, pojutrze będziemy w szkole. Żegnamy góry, żegnamy morze. Wracamy zdrowi, w świetnym humorze. Piękne jest lato, miłe, wesołe. Lecz dziś z radością witamy szkołę.” Wierszyk Czesława Janczarskiego "Powitanie" wywołał w świetlicy lawinę wakacyjnych wspomnień. Dzieci chętnie opowiadały jak i gdzie spędziły czas wolny, kogo odwiedziły i co ciekawego zobaczyły podczas letnich podróży. Pozytywna energia, trochę nostalgicznych opowieści, stała się inspiracją do wykonania prac plastycznych pt. „Wspomnienia z wakacji”.

GALERIA ! ! !

"DZIEŃ KROPKI" W ŚWIETLICY

15.09.2019 r.: Uczniowie w świetlicach („B”) obchodzili Międzynarodowy Dzień Kropki. Cóż to za dzień? Peter H. Reynolds, amerykański ilustrator oraz pisarz wydał w 2003 roku książeczkę dla dzieci pt. "The Dot" (ang. kropka). Opowiada ona o losach małej dziewczynce, która dzięki kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Kropka z książeczki o Vashti stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji – Międzynarodowego Dnia Kropki, święta kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. W tym dniu uczniowie i nauczyciele zakładają ubrania w kropki, ozdabiają kropkami sale lekcyjne i korytarze, malują twarze. Dzieci wykonują „kropkowe zadania”, które pobudzają ich kreatywność i wyzwalają radość tworzenia. Intrygująca KROPKA stała się dla dzieci w obu świetlicach inspiracją do wykonania wielu oryginalnych prac plastycznych.

GALERIA ! ! !

SIŁOWNIA POD CHMURKĄ

13.09.2019 r.: No i pierwsza wycieczka dydaktyczna za nami. Klasa 3b wybrała się dzisiaj na spacer, aby utrwalić wiedzę o rodzajach znaków drogowych oraz zasadach bezpiecznej drogi do szkoły. Obserwowaliśmy również zmiany w przyrodzie związane z nadchodząca jesienią. Podsumowaniem wycieczki były ćwiczenia na „siłowni pod chmurką”. Było SUUUPER!

GALERIA ! ! !

ZABAWY Z ROBOTAMI

07.09.2019 r.: Już w pierwszych dniach zajęć szkolnych uczniowie klas pierwszych mają okazję zanurzyć się w fascynujący świat informatyki. Warsztaty, zorganizowane przez firmę COODI, pokazują dzieciom, czym w praktyce jest ROBOTYKA. Uczniowie, pod okiem instruktorów, samodzielnie konstruują z zestawów klocków kolorowe modele robotów i uczą się programować ich ruch. Dzieci, pracując w parach, w skupieniu słuchały poleceń, sprawnie budowały swoje roboty, korzystając z instrukcji umieszczonych na ekranach na tabletów. Skutecznie korzystały ze swojej wyobraźni i pomysłowości. Świetnie komunikowały się i współpracowały podczas rozwiązywania niecodziennych problemów. Zabawa z robotami dostarczyła uczniom sporo radości. Może stanie się inspiracją do rozwijania informatycznych zainteresowań?

GALERIA ! ! !

WITAJ SZKOŁO - 2019/2020

02.09.2019 r.: 2 września 2019 r., po wakacyjnej przerwie, uczniowie i nauczyciele powitali nowy rok szkolny 2019/2020. Ceremonię rozpoczęło wprowadzenie sztandaru Szkoły Podstawowej Nr 34 im. Józefa Malewskiego oraz odśpiewanie hymnu państwowego. Podczas inauguracyjnego apelu Pan Dyrektor Marek Wąsik szczególnie ciepło powitał uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczynają szkolną edukację oraz uczniów klas czwartych, którzy będą ją kontynuować na kolejnym etapie. Do wszystkich uczniów skierował życzenia powodzenia, osiągania licznych sukcesów, wiary we własne możliwości oraz wytrwałości w rozwijaniu zainteresowań i pasji. Przedstawił ofertę szkoły oraz możliwości uzyskania wsparcia w pokonywaniu edukacyjnych trudności. Nauczycielom i rodzicom życzył optymizmu, zapału oraz satysfakcji z osiągnięć uczniów i dzieci oraz owocnej współpracy. Niech zatem ten nowy rok szkolny będzie udany i pełen niezapomnianych chwil!

GALERIA ! ! !

APEL PODSUMOWUJĄCY - KL. I-III

18.06.2019 r.: Na uroczystym apelu zorganizowanym w sali gimnastycznej stawili się uczniowie osiemnastu oddziałów klas I – III. Uroczystość była świetną okazją do podziękowania uczniom, rodzicom i nauczycielom za całoroczną ich pracę oraz podsumowania osiągnięć uczniów kl. I – III. Podobnie jak w I półroczu było ich wiele. Wręczone zostały dyplomy i nagrody, ufundowane przez Radę Rodziców, laureatom konkursów szkolnych i międzyszkolnych organizowanych w SP34: plastycznych, czytelniczych, matematycznego, przyrodniczo - ekologicznego, języka angielskiego i fotograficznego. Dyplomy i nagrody, za wysokie wyniki, otrzymali także uczniowie uczestniczący licznie w konkursach: powiatowych, wojewódzkich, ogólnopolskich (EKO-Planeta, Świetlik, Eko – Test, Olimpusek, Matematyczny Orzeł) oraz międzynarodowym (Kangur Matematyczny). Podczas apelu nie zabrakło również artystycznych występów laureatów Powiatowego Konkursu „Piosenka na dobre i na złe” oraz gorących życzeń udanych i słonecznych wakacji.

GALERIA ! ! !

WYCIECZKA - JABŁONKA

14.06.219 r.: Uczniowie klasy 1 C i 1 F byli na wycieczce pn. „Kraina 7 osobliwości- w zagrodzie pradziadka". Pod tą tajemniczą nazwą kryją się najpiękniejsze zakątki gminy Nidzica położone wzdłuż północnego brzegu jeziora Omulew. Najpierw dzieci spacerowały ścieżką edukacyjną „Szlakiem dawnego Mazura”, na której zapoznały się z pracą dawnych Mazurów. Spotkali rolnika, drwala i rybaka. Dowiedzieli się, jak kiedyś wyglądała ich praca i jakich sprzętów używali. Nastepnie zjadły „Smakołyki prababci” - czyli naleśniki z serem. Atrakcjami tego wyjazdu były: gigantyczna proca, spacer na nietypowych obcasach, zwariowane koło czy przejście przez tunel. Chłopcy rozegrali mecz piłki nożnej a dziewczynki skorzystały z placu zabaw. Podczas wycieczki odbyły się także warsztaty plastyczne - dzieci własnoręcznie malowały na drewnie legendarnego Wodnika Omulka. Na koniec była uczta, czyli ognisko z kiełbaskami. Zmęczone i zadowolone dzieci wróciły do Olsztyna.

GALERIA ! ! !

PRZYJACIELE ZIPPIEGO

07.06.219 r.: Przez cały rok szkolny 2018-2019 uczniowie z klasy I g, II b i II cx uczestniczyli w zajęciach, na których realizowali międzynarodowy program „Przyjaciele Zippiego”, promujący zdrowie i dobre samopoczucie małych dzieci. Siedemdziesięciu sześciu uczniom udział w programie pomógł doskonalić umiejętności społeczne i emocjonalne, a także rozwijał u nich umiejętności radzenia sobie z codziennymi problemami i trudnościami. Uczniowie zaprzyjaźnili się ze sobą, wyzwolili pokłady empatii. Mam nadzieję, że umiejętności nabyte w dzieciństwie będą pomocne w okresie dorastania i dorosłości.

GALERIA ! ! !

JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM

07.06.219 r.: Najmłodsze „świetliczaki” naszej szkoły przystąpiły do ogólnopolskiej akcji wspólnego czytania ulubionych książek - ,,Jak nie czytam, jak czytam” zorganizowanej przez miesięcznik ,,Biblioteka w szkole”. Jej celem była promocja czytelnictwa nie tylko wśród uczniów. Rankingi czytelnicze bowiem biją na alarm – Polacy czytają coraz mniej! 62% dorosłych Polaków nie czyta książek wcale. Cała nadzieja w młodym pokoleniu! Uczniowie uczęszczający do świetlicy mieli okazję, by w gronie koleżanek i kolegów, miłych okolicznościach poczytać to, na co każdy ma ochotę. Zaczęliśmy od indywidualnego cichego czytania, poprzez głośne czytanie ulubionych fragmentów lektur. Każdy uczeń trzymając w ręku swoją ulubioną książkę lub komiks przeniósł się w świat jej bohaterów, zachęcając jednocześnie współczytających do zapoznania z treścią danej pozycji. Zakończeniem tego wydarzenia był quiz znajomości popularnych lektur wśród dzieci i młodzieży.

GALERIA ! ! !

RATUJEMY, UCZYMY RATOWAĆ

07.06.219 r.: Jakie informacje podajemy dzwoniąc pod numer ratunkowy? Co to jest pozycja boczna ustalona? Ile oddechów ratowniczych wykonujemy? Z takimi pytaniami zmierzyli się uczniowie pięciu klas trzecich podczas quizu podsumowującego realizację programu Ratujemy i Uczymy Ratować. Zadania z jakimi zetknęli się uczniowie miały na celu zweryfikować wiedzę i utrwalić zdobyte do tej pory wiadomości. Praca w małych zespołach uświadomiła uczestnikom zabawy jak ważna jest pomocna dłoń nie tylko w sytuacjach ratujących życie i zdrowie. Każdy uczestnik wykonujący zadania został nagrodzony słodkim upominkiem. Mamy nadzieję, że takie spotkania wzmocnią w naszych uczniach świadomość posiadania umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

GALERIA ! ! !

XIII ŚWIATOWE DNI BAJKI

01.06.219 r.: Jak co roku, u progu wakacji, Olsztyn opanowały bajkowe postacie. XIII Światowe Dni Bajki rozpoczęły się tradycyjnie w centrum miasta, pod głównym wejściem do Ratusza. Na spotkanie z dziećmi z przedszkoli i szkół wyszedł Prezydent wraz z miejskimi rajcami. Nasz szkoła „34” pierwszy raz uczestniczyła w rozpoczęciu tego wydarzenia. Chociaż nie jest to do końca prawda. Uczniowie dawnej „32” od lat brali udział w tym święcie. Po połączeniu się szkół dobre tradycje pozostały. W tym roku otwieraliśmy uroczystości już jako „34”. Nasz występ przyjęty został gromkimi brawami. Występujące po nas przedszkolaki również poprosiły Prezydenta o przekazanie kluczy do miasta. Pan Prezydent po przywitaniu dzieci przekazał im piernikowe klucze jako symbol władzy w mieście. Jeszcze tylko zaczarowanie dzieci różdżkami, jak to na bajkę przystało i kolorowy korowód bajkowych postaci wyruszył spod Ratusza. CZYTAJ CAŁOŚĆ

GALERIA ! ! !

WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ…

31.05.219 r.: Dziś, z okazji Dnia Dziecka, o uśmiech wszystkich uczniów zadbali wychowawcy oraz organizatorzy szkolnego festynu. Pomysłów na atrakcyjne spędzenie tego wyjątkowego dnia było wiele. Niektóre klasy wybrały się do kina, do parku linowego lub do centrum miasta na obchody XIII Światowych Dni Bajki. Wiele klas skoczyło na smakowite lody. Jednak niewątpliwe atrakcje oferowali uczniom zaproszeni do szkoły goście: Moto Riders Olsztyn – przejażdżki super motorami, kładami; Grupa ASG-Olsztyn – emocje strzeleckie; Policja – eksplorację radiowozu. Ratownicy medyczni udostępniali chętnym uczniom ambulans i umożliwiali przeprowadzanie symulowanej resuscytacji. Nie zabrakło także animowanych gier i zabaw zręcznościowych, harców z kolorowymi bańkami mydlanymi oraz efektowego malowania twarzy. Starsi uczniowie wraz z AKADEMIĄ, o godz. 12.00, wysyłali w Kosmos sondę w postaci balonu meteorologicznego o średnicy 2 metrów wypełnionego helem. Sonda wzniosła na 30 km nad powierzchnię boiska sprzęt laboratoryjny, mini studio nagrań i szczurka Anatola. Emocji i miłych wrażeń nie zabrakło. Rada Rodziców osłodziła je dodatkowo cukierkami. Małym i dużym DZIECIOM życzymy wszystkiego najlepszego!!!

GALERIA ! ! !

PSY NA ETACIE

30.05.219 r.: 30 maja uczniowie klasy 1 F spotkali się z Panem policjantem i Jego psem Lenką. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak należy dbać o swoje zwierzątko, kiedy można pogłaskać obcego pieska oraz jak należy zachowywać się, gdy pies zaatakuje. Pan policjant przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Wspomniał także o zachowaniu bezpieczeństwa podczas zbliżających się wakacji. Na koniec dzieci mogły wejść do radiowozu i otrzymały odblaski.

GALERIA ! ! !

"MAŁY MISTRZ"

29.05.219 r.: Uczniowie klasy I F brali udział w zawodach sportowych „Mały Mistrz” w SP 33. Było 10 konkurencji: biegi z różnymi przyrządami: ringiem, piłką lekarską, drewnianym jajkiem na łyżce, woreczkami oraz toczenie dużej piłki, skoki z piłką między kolanami, kozłowanie piłką i strzelanie ich do bramek. Zajęliśmy II miejsce. Zawody miały charakter zabawowo- rekreacyjny. Dzieci świetnie bawiły się i grały w duchu fair play. Na koniec każdy otrzymał coś słodkiego, a zawodnicy przynieśli do szkoły kosz nagród.

GALERIA ! ! !

ZWIEDZAMY TORUŃ

21.05.2019 r.: Już od wejścia do autokaru wiadomo było, że będzie bardzo ciekawie, a to za sprawą pani Ali – przewodniczki PTTK, która po raz kolejny zabrała nas na wycieczkę szkolną. Tym razem mieliśmy odwiedzić Toruń – miasto piernika i Kopernika. Jednego i drugiego byliśmy bardzo ciekawi. Już każdy mały Polak wie, kim był Mikołaj Kopernik, ale nie każdy mógł spacerować tymi samymi uliczkami, po których niegdyś przechadzał się sam wielki Astronom. Pani Ala jest mistrzynią w opowiadaniu ciekawych historii. Już w czasie podróży poznaliśmy legendy i niezwykłe opowieści związane z miastem Mikołaja Kopernika. A gdy już dotarliśmy na miejsce trzeba było tych niezwykłych miejsc „dotknąć własną stopą” i zrobić pamiątkowe zdjęcia przy pomniku Kopernika, który stoi w centralnym miejscu toruńskiego rynku. CZYTAJ CAŁOŚĆ

GALERIA ! ! !

MIŁOŚNICY PRZYRODY I EKOLOGII

20.05.2019 r.: Trzydziestu pięciu uczniów klas I – III wzięło udział w XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych „ŚWIETLIK”, który organizuje Fundacja „Akademia Młodych Odkrywców” z Krakowa. Zanim mali pasjonaci przyrody przystąpili do konkursu, mogli wykonywać od stycznia, pod okiem rodziców lub nauczycieli, określone regulaminem ciekawe doświadczenia. Dwunastego maja uczniowie w całej Polsce przystąpili do rozwiązywania testów konkursowych. Uczniowie klas I - II mieli do rozwiązania 18 zadań, zaś uczniowie klasy III – IV zmagali się z 24 niełatwymi, przyrodniczymi łamigłówkami. Miło nam poinformować, że 11 uczniów uzyskało w konkursie WYRÓŻNIENIA, pozostali uczniowie otrzymają dyplomy uznania. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, gratulujemy wyników i życzymy dalszych sukcesów.


KONKURS "EKO - PLANETA"

10.05.2019 r.: W dniu 4 marca dwunastu uczniów kl. III wzięło udział w XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Eko-Planeta”, który organizuje corocznie Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” w Grodzisku Mazowieckim. Celem konkursu jest upowszechnienie wiedzy o ochronie środowiska i zagrożeniach wynikających z rozwoju gospodarczego, poszerzenie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o przyrodzie Polski oraz rozbudzanie zamiłowania do poznawania ojczystej przyrody. Uczniowie z powodzeniem rozwiązali testy i osiągnęli wysokie wyniki. Gratulujemy sukcesów laureatowi oraz ośmiu wyróżnionym miłośnikom środowiska przyrodniczego i znawcom ekologii.

GALERIA ! ! !

SPRAWDZIAN TRZECIOKLASISTY

09.05.2019 r.: W dniu dzisiejszym uczniowie klas III wzięli udział w Ogólnopolskim Sprawdzianie Kompetencji Trzecioklasisty Wydawnictwa Pedagogicznego Operon. Emocji było sporo, ale na ogół pozytywne. Dzieci najpierw obejrzały film terapeutyczny z sympatyczną maskotką – Bratkiem, a następnie z zaciekawieniem przystąpiły do rozwiązywania zadań z języka polskiego, matematyki i przyrody. Krótkie przerwy między pracą nad zagadnieniami z poszczególnych przedmiotów pozwoliły im na chwile relaksu i wymianę wrażeń z kolegami. Większość uczniów skończyła pracę przed wyznaczonym czasem. Testy, zawierające zadania zamknięte i otwarte, sprawdzą nabyte do tej pory umiejętności uczniów w zakresie różnych kompetencji: czytania, pisania, wiedzy o języku, sprawności rachunkowej, praktycznych umiejętności w rozwiązywaniu zadań matematycznych. Opracowane przez Operon wyniki, zawierające informację zwrotną, wskażą, co uczeń już umie, a z czym wciąż ma jeszcze problem i nad czym powinien popracować. Trzymamy kciuki za dobre wyniki.

GALERIA ! ! !

"PLANSZÓWKI" NA UWM

09.05.2019 r.: Klasa I G wybrała się, z okazji XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, do Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie na warsztaty promujące gry planszowe, skierowane do dzieci w wieku szkolnym. Zajęcia warsztatowe bardzo zaciekawiły uczniów i dostarczyły im, podczas planszowych rozgrywek, wielu pozytywnych emocji. W świadomości dzieci pojęcie "gra" kojarzy się z przyjemnym spędzeniem czasu. Jest formą rozrywki, która jest alternatywą, dla komputera i telewizji, która przeciwstawia się obowiązkowej nauce. Poprzez wprowadzenie gier można sprawić, że nauka stanie się ciekawsza. Uczenie się przez zabawę wyzwala zainteresowania poznawcze, wzbudza motywację do wykonywania zadań i wpływa na rozwijanie twórczych postaw poznawczych dzieci. Różnorodne zadania i ćwiczenia w formie gier mogą stać się dla dzieci źródłem sukcesów i pożądanych wyników oraz mają ogromne wartości wychowawcze. CZYTAJ CAŁOŚĆ

GALERIA ! ! !

FIZYKA DLA SMYKA

08.05.2019 r.: Uczniowie kl. 1 F i 1 G uczestniczyli w pokazach naukowych „Fizyka dla Smyka”. W czasie 45 minutowego spotkania, pod przewodnictwem prof. Pytalskiego, zestawów edukacyjnych: magnesy - przyciąganie i dzieci przeprowadziły kilkanaście ciekawych eksperymentów fizycznych korzystając z unikalnych odpychanie; iluzje optyczne; ognio- i gwoździoodporne balony; elektryzowanie się przedmiotów; antygrawitacyjne krople wody i inne doświadczenia. Pokazy naukowe przybliżyły dzieciom tajemnice otaczającego ich świata poprzez zabawę i eksperymenty fizyczne. Młodzi uczestnicy bawili się na tych zajęciach znakomicie.

GALERIA ! ! !

KATYŃ... PAMIĘTAMY

05.04.2019 r.: Nasza szkoła od kwietnia 2010 r. uczestniczy w ogólnopolskim programie „Katyń …ocalić od zapomnienia” . W ramach programu, dla upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej, na świecie zostanie posadzonych 21 857 Dębów Pamięci. Przy naszej szkole rosną dwa drzewka pamięci posadzone w hołdzie Oficerom Wojska Polskiego Ofiarom Zbrodni Katyńskiej 1940 r. Kapitanowi Paulinowi Franciszkowi Domanowskiemu zamordowanemu w Charkowie i Kapitanowi Aleksemu Błażewiczowi zamordowanemu w Katyniu. Szkolny Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to żywa lekcja historii, która jest doskonałą okazją do przybliżenia młodemu pokoleniu tragicznych momentów w historii naszej Ojczyzny oraz kształtowania postaw patriotycznych. CZYTAJ CAŁOŚĆ

GALERIA ! ! !

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

01-03.04.2019 r.: odbyły się szkolne rekolekcje w których uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 34. Oprócz nauki księdza rekolekcjonisty dzieci z klasy II ax przygotowały przedstawienie o tym, jak należy się zachować w kościele, wśród aktorów można było zobaczyć aniołki, które pouczały dzieci jak należy się zachować oraz diabełka, który wszystko robił, aby zniechęcać do dobrego. Uczniowie klasy III ax przygotowali przedstawienie o objawieniach maryjnych z Gietrzwałdu. Wśród aktorów można było zobaczyć Maryję, dziewczynki widzące, księdza proboszcza, parafian, żołnierzy pruskich. Przedstawienia się bardzo podobały, aktorzy otrzymali ogromne brawa.

GALERIA ! ! !

BRZECHWA DZIECIOM

29.03.2019 r.: Dnia 29.03.2019 r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski ,,Wiersze Jana Brzechwy”. Dzieci prezentowały wybrane wiersze w trzech grupach wiekowych: kl. I, kl. II, kl. III. Interpretacja utworów zachwyciła komisję konkursową, która po burzliwych obradach wyłoniła laureatów I, II i III miejsca w kolejnych kategoriach. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Nagrody dla laureatów ufundowała Rada Rodziców.

GALERIA ! ! !

WARSZTATY WIELKANOCNE

26.03.2019 r.: Na każdej pisance piękne opowiastki…”Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który z wytęsknieniem oczekują zarówno dzieci jak i dorośli. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów, które chcemy przekazywać młodszym pokoleniom. Tuż przed Wielkanocą w naszej szkole nadszedł czas świątecznych przygotowań i dekoracji. Właśnie z tej okazji zaprosiliśmy Rodziców i dzieci na warsztaty artystyczne, na których przygotowywaliśmy ozdoby świąteczne. Na zajęciach dzieci z przygotowanych różnorodnych materiałów plastycznych przy pomocy Rodziców, wykonały piękne wielkanocne dekoracje. Spotkanie było doskonałą okazją dla Rodziców do zobaczenia swoich pociech podczas zajęć, miłego spędzenia czasu oraz wspólnej zabawy. CZYTAJ CAŁOŚĆ

GALERIA ! ! !

FESTIWAL NAUKI

23.03.2019 r.: odbył się w naszej szkole VI Powiatowy Konkurs Przyrodniczo-Ekologiczny, który został objęty honorowym patronatem Prezydenta Olsztyna oraz Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. W sobotnie przedpołudnie szkoła zapełniła się nie tylko uczestnikami Konkursu i ich opiekunami, ale także uczniami i rodzicami uczniów klasy III cx, którzy wspólnie z nauczycielami i pracownikami naukowymi Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie przygotowali Festiwal Nauki i Zabawy. W ciekawy i nietuzinkowy sposób prezentowali doświadczenia przybliżające dzieciom zagadnienia naukowe. Pokazy dotyczyły wyjaśnienia zjawisk przyrodniczych, chemicznych, fizycznych. Wszystkie stanowiska, przy których przeprowadzane były pokazy, doświadczenia i eksperymenty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wszystkich uczestników sobotniego wydarzenia. Aby były siły na aktywne uczestnictwo w naukowych pokazach, bezpośrednio po zmaganiach konkursowych, na ich uczestników czekało drugie śniadanie promujące zdrowy styl odżywiania. CZYTAJ CAŁOŚĆ

GALERIA ! ! !

WITAJ WIOSNO

22.03.2019 r.: Uczniowie klas I – III powitali WIOSNĘ radosnym korowodem, pokazem mody i spacerami. Podczas zabaw i zajęć mieli okazję zaprezentować pogodny, wiosenny repertuar piosenek. Pochwalili się również swoimi talentami plastycznymi, prezentując wielobarwne i pełne wiosennych akcentów plakaty. Na niektórych „zakwitły” nawet rymowanki i wierszyki oraz opisy w języku angielskim. Dzieci, z pełnym zaangażowaniem, rywalizowały także w różnych konkurencjach sprawnościowych i umysłowych. Spisały się świetnie! To był niesamowity i nietuzinkowy dzień. Działo się naprawdę wiele. Z entuzjazmem pożegnaliśmy zimę… Witaj wiosno!

GALERIA ! ! !

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

21.03.2019 r.: Wszyscy z utęsknieniem czekali na WIOSNĘ! Uczniowie klasy IIIBx postanowili zatem poszukać jej na Starym Mieście i wybrali się na "WAGARY"! Pierwszych oznak Wiosny szukali w Amfiteatrze im. Czesława Niemena. Wraz z uczniami innych szkół oraz mieszkańcami Olsztyna sadzili wiosenne kwiaty. Mogli również zaprezentować swoje umiejętności plastyczne współtworząc kolorowe graffiti. Podczas bardzo ciekawych warsztatów zero waste poświęconych filozofii niemarnowania, poznali sposoby ratowania naszej planety oraz główne zasady zero waste. Zapisali je we własnoręcznie wykonanych z makulatury wyjątkowych notesach. Nie zabrakło też czasu na wesołą zabawę. Rozbrzmiewające na scenie amfiteatru covery znanych utworów muzycznych porwały uczniów do tańca. Wszyscy zmęczeni ale z uśmiechami na twarzy wrócili do szkoły.

GALERIA ! ! !

"ROZMIGOWANI"

11.03.2019 r.: „ZWOLNIENI Z TEORII” to pomysł na tworzenie projektów społecznych poprawiających otoczenie i uczących członków społeczności lokalnej wielu przydatnych umiejętności. Projekty tworzą głównie licealiści i studenci, którzy podczas realizacji własnych pomysłów mają okazję poznać ciekawych ludzi i zdobyć międzynarodowe certyfikaty! W ubiegłym roku szkolnym w projekcie ”Stayin' Alive” – „PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA” wzięli udział uczniowie kl. III. Zajęcia praktyczne nauki udzielania pierwszej pomocy prowadziły uczennice LO II w Olsztynie. W poniedziałek odwiedziła uczniów kl. II Bx i III Ax uczennica LO V, która wprowadziła dzieci w nieznany dotąd świat problemów ludzi głuchoniemych. Podczas zajęć uczniowie uczyli się – bardzo chętnie i sprawnie - języka migowego. Projekt „ROZMIGOWANI” realizowany w ramach „ZWOLNIENI Z TEORII”, którego uczestnikami byli również uczniowie klas starszych, podrzucił dzieciom i młodzieży pomysł jak łamać bariery językowe oraz przybliżył kulturę ludzi głuchych.

GALERIA ! ! !

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA...

05.03.2019 r.: Głównym celem programu „Katyń... ocalić od zapomnienia", w którym nasza szkoła uczestniczy od 9 kwietnia 2010 r. jest upamiętnienie Ofiar Zbrodni Katyńskiej wymordowanych przez NKWD na rozkaz Stalina w 1940 r. Edukacyjny wymiar realizacji programu polega na podejmowaniu działań na rzecz wychowania dzieci i młodzieży w poczuciu przynależności do narodu i państwa, dbających o pielęgnowanie pamięci historycznej Polski. Z trudnym tematem faktów historycznych okresu II wojny światowej zmierzyli się uczniowie klasy II Ax. Podczas zajęć otwartych, z aktywnym udziałem rodziców, dzieci poznały ideę programu oraz historię dramatycznych wydarzeń i losów jeńców polskich wywiezionych do sowieckich obozów w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku. Poznały sylwetki oficerów, którym w 2010 r. posadziliśmy Dęby Pamięci na terenie szkoły – kapitana Aleksego Błażewicza i kapitana Paulina Franciszka Domanowskiego. Praca w zespołach, złożonych z uczniów i rodziców, pozwoliła osiągnąć założone cele zajęć. Wymiernym efektem działań zespołów są wspólnie przygotowane plakaty, które zaprezentowane na korytarzach szkoły, będą stanowiły materiał informacyjny dla kolegów i koleżanek z innych klas.

GALERIA ! ! !

"WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA"

O tym, w jaki sposób szmaciana laleczka może uratować życie dziecka, dowiedzieli się uczniowie kl. I-III, biorący udział w V edycji projektu "Wszystkie Kolory Świata". Jednym z zadań projektu było uszycie szczcianych laleczek i ich sprzedaż, by zebrać fundusze na szczepionki ratujące życie dzieciom na świecie, w miejscach dotkniętych biedą i głodem, działaniami wojennymi, czy kataklizmami. Ponieważ zadanie było dość trudne dla MAŁYCH ARTYSTÓW, uszycia "szmacianek" podjęły się MAMY, BABCIE i CIOCIE. Uczniowie, nauczycielki i pracownicy niepedagogiczni - postanowili podarować na ten cel swoje, otwarte na potrzeby innych, wrażliwe serca, talenty i datki pieniężne. Wystawa rękodzieła odbyła się w dniach 21-23.02.2019 r. w budynku B. Sprzedaż wytworów artystycznych uczestników projektu pozwoliła przekazać "UNICEF" kwotę 1 546,00 zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu :)

GALERIA ! ! !

FERIE Z UŚMIECHEM

21-30.01.2019 r.: Ferie to czas odpoczynku od szkolnych obowiązków. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, a po feriach pozostały już tylko miłe wspomnienia. A tych na pewno nie zabraknie uczestnikom zimowego wypoczynku zorganizowanego dla uczniów z naszej szkoły. Każdy dzień witał dzieci ciekawym programem, który w większości organizowany był poza szkolnym budynkiem. Dominował sport i różne formy aktywności ruchowej. Były gry i zabawy sportowe w Strefie Relaksu na terenie Hali Urania, zajęcia na basenie Aquasfera i zabawy w wodzie z animatorem. Niemniej podobała się dzieciom rywalizacja na kręgielni, czy zabawy w salonie zabaw „Małpi Gaj”. Oprócz zajęć sportowych uczniowie uczestniczyli także w warsztatach literacko-plastycznych w Bibliotece Pedagogicznej, edukacyjnym seansie filmowym i astronomicznym. W ostatnim dniu ferii odbył się kulig na terenie Stadniny Koni „Kojrys” w Redykajnach. Oprócz przejażdżki saniami i ogniska z kiełbaskami atrakcją dnia była przejażdżka w siodle, a w drodze powrotnej słodki poczęstunek w kawiarni na Starym Mieści. Na zakończenie ferii wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki.

GALERIA ! ! !

BAL KARNAWAŁOWY

11.01.2019 r.: Tegoroczny Bal Karnawałowy dla uczniów klas I – III odbył się 15 stycznia 2019 r. Dzieci przebrały się w różnorodne, ulubione stroje. Wszystkie kreacje były oryginalne, piękne i kolorowe. Uczestnicy przejęci i chętni do zabawy. Aktywnie brali udział w licznych konkurencjach tanecznych i muzycznych zawodach. Nie zabrakło również tanecznego szaleństwa przy ulubionej muzyce i aktualnych przebojach. Scenariusz i prowadzenie karnawałowej imprezy dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej zapewniły trenerki „Szkółki Dobrych Manier” Wasilewski – Felska. Karnawałową zabawę ufundowała Rada Rodziców. Dziękujemy

GALERIA ! ! !

JASEŁKA

18.12.2018 r.: Radośnie, świątecznie zrobiło się w naszej szkole. To za sprawą zbliżających się świąt. Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych w roku. W świąteczny klimat wprowadziło społeczność szkolną przedstawienie jasełkowe „Dziś do Betlejem”, przygotowane przez uczniów klasy 3Ax, 3Bx, 3Cx, 2Bx Uczniowie w pięknych kostiumach, w otoczeniu nastrojowej scenografii, przedstawili sceny narodzin Jezusa Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, Trzej Królowie, pasterze, dzieci,, aniołowie, narratorzy. Inscenizacja przeplatana była pięknymi kolędami, pastorałkami. Niepowtarzalny, refleksyjny i radosny nastrój udzielił się wszystkim. Rodzice, dziadkowie, uczniowie i zaproszeni goście nagrodzili występ gromkimi brawami. Wspaniała atmosfera, cudowny nastrój, radość ze wspólnego świętowania i śpiewania naprawdę pozwoliły poczuć, że: „Jest taki dzień bardzo ciepły, choć grudniowy; dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory...”

GALERIA ! ! !

WYSTAWA CHRISTMAS CARD

18-21.12.2018 r.: W grudniu 2018 r. został rozstrzygnięty zorganizowany przez naszą szkołę Międzyszkolny Konkurs Językowo - Plastyczny Christmas Card dla klas 1- 3. Zaprosiliśmy do udziału w nim pięć olsztyńskich szkół podstawowych. Uczestnicy wykonali 79 przepięknych kartek bożonarodzeniowych z życzeniami świątecznymi w języku angielskim. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy i wyróżnieni w kategoriach klas 1, klas 2 i klas 3 - również nagrody. Wszystkie prace znalazły się na wystawie pokonkursowej zorganizowanej w holu budynku szkoły przy ulicy Wiecherta. Tutaj mogliśmy podziwiać talenty, pomysłowość i zaangażowanie autorów oraz poznać bogactwo życzeń świątecznych wyrażonych w języku angielskim. Kolorowe motywy kartek mieniące się złotem i srebrem podkreślały nastrój nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

GALERIA ! ! !

MISKA DLA SCHRONISKA

11.12.2018 r.:






GALERIA ! ! !

MIKOŁAJKI

06.12.2018 r.: Uczniowie z klasy I E od rana ze zniecierpliwieniem czekali na Świętego Mikołaja. Dzieci, co chwilę spoglądały na drzwi, w których ukazać miał się niecodzienny gość. Długo nie musiały czekać, gdyż wkrótce ukazał się z workiem pełnym prezentów. Mikołaj rozmawiał z dziećmi, żartował z nimi i opowiadał o swojej podróży. Uczniowie złożyli Mikołajowi życzenia z okazji jego imienin oraz zaśpiewali piosenki. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła szybko, w bardzo miłej atmosferze. Nieskrywany śmiech i radość trwały jeszcze długo.

GALERIA ! ! !

RODZINNE WARSZTATY PLASTYCZNE

04.12.2018 r.:






GALERIA ! ! !

O JĘZYKU ROBOTÓW w KL. I F

28.11.2018 r.: Klasa 1F zaliczyła kolejny etap fascynujących lekcji o nowych technologiach - „Jak porozumiewają się roboty?” Scenariusz ten był wprowadzeniem do cyklu lekcji z programowania. W czasie zajęć uczniowie wysłuchali pewnej historii uświadamiającej, jak ważne jest precyzyjne i dokładne wydawanie instrukcji. Trenowali myślenie logiczne tworząc pierwsze skrypty opisujące życie robota. Poznali słowa: „programowanie”, „kodowanie”. Na koniec zajęć, każdy wymyślił i ułożył z figur geometrycznych swojego robota.

GALERIA ! ! !

"100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI"

21.11.2018 r.: Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości uczciliśmy uroczystym apelem pod hasłem „Jesteśmy Polakami i jesteśmy z tego dumni”. Uczniowie klas IIax i IIdx apel rozpoczęli odśpiewaniem hymnu. Potem dzieci przedstawiły scenkę ukazującą przyczyny i sposób podziału ziem Polski przez trzech zaborców. W trakcie uroczystości uczniowie recytowali piękne wiersze poetów polskich i śpiewali pieśni legionowe. Była to lekcja patriotyzmu, podczas której dzieci poznały cząstkę historii naszej Ojczyzny, uczyły się poszanowania symboli narodowych i oddały hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski. Następnego dnia 100 urodziny Polski uczniowie świętowali wspólnie z Rodzinami. Frekwencja dopisała, sala gimnastyczna pękała w szwach. Dzieci przedstawiły program artystyczny, a potem zgodnie z urodzinową tradycją i ku wielkiej radości, Rodzice wnieśli biało-czerwone torty z napisem POLSKA 100 LAT. Wreszcie przyszedł czas na zabawę urodzinową przy utworach muzycznych wybranych przez dzieci. Dziękujemy Dzieciom za zaangażowanie i wspaniałe wykonanie powierzonego zadania , a Ich Rodzinom za liczne przybycie i wspaniałą atmosferę, które uświetniły uroczystość.

GALERIA ! ! !

100 LAT NIEPODLEGŁEJ - APEL

20.11.2018 r.:






GALERIA ! ! !

POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI

20.11.2018 r.: 18 uczniów wzięło udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Nasza Najpiękniejsza” zorganizowanym 20 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 34 w Olsztynie, którego celem było upamiętnienie Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Utalentowani i starannie przygotowani uczniowie klas I-III wykazali się doskonałą znajomością wierszy o tematyce patriotycznej. Ciekawe osobowości młodych recytatorów, walory wychowawcze zostały zauważone przez komisję, która przyznała następujące miejsca dla zwycięzców. Miejsce pierwsze i drugie w kategorii klas pierwszych zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Olsztynie. Trzecie miejsce przypadło uczennicy ze Szkoły w Spręcowie. W kategorii klas drugich miejsce pierwsze i drugie zajęły uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Olsztynie. Miejsce trzecie zajęła uczennica ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Olsztynie. W kategorii klas trzecich pierwsze miejsce przypadło uczennicy ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Olsztynie. Na miejscu drugim uplasowała się uczennica ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Olsztynie. Miejsce trzecie zdobyła uczennica z SZSP101. Młodym recytatorom serdecznie gratulujemy i życzymy samych sukcesów.

GALERIA ! ! !

"ZIELNIKI" KL. III CX

16.11.2018 r.: Podsumowaniem jesiennych wypraw w poszukiwaniu oznak zbliżającej się jesieni i zmian, jakie następują w przyrodzie o tej porze roku było przygotowanie albumów – zielników. Uczniowie kl. III c w parach lub indywidualnie mieli za zadanie zebrać okazy na zielniki, wyszukać informacje w dostępnych źródłach i opracować kartoteki wybranych przez siebie drzew liściastych i iglastych, które rosną w najbliższej okolicy. Najważniejszym celem wykonania zielnika jest uczenie się rozpoznawania roślin, pogłębienie wiedzy na temat poszczególnych gatunków, a także zwrócenie uwagi nie tylko na przyrodnicze, ale również na gospodarcze znaczenie drzew. Mali przyrodnicy w poszukiwaniu informacji n/t swoich okazów przyrodniczych zdobywali wiele ciekawostek, które zamieścili w swoich zielnikach. Przeglądanie gotowych albumów przyrodniczych to także sposób na spędzanie przerw, kiedy za oknem jesienna szaruga. Dzieci chętnie po nie sięgają i dzielą się z kolegami swoimi doświadczeniami z pracy nad zielnikiem.

GALERIA ! ! !

KOTYLIONY DLA NIEPODLEGŁEJ

14.11.2018 r.: Uczniowie klasy IIIBx wiedzieli, że tegoroczne obchody Święta Odzyskania Niepodległości są wyjątkowe. Wraz z rodzicami postanowili zatem szczególnie przygotować się do uroczystego apelu szkolnego, upamiętniającego 100 rocznicę tego ważnego dla każdego Polaka święta. W środę 14 listopada tworzyli piękne kotyliony z białej i czerwonej bibułki. Dużą pomocą i zaangażowaniem wykazały się mamy, Jasia i Nikodema, które pomagały dzieciom w wykonywaniu tych ozdób. Za nieocenione wsparcie bardzo dziękujemy. Trzecioklasiści doskonale wiedzieli, że te popularne ozdoby, zwane oficjalnie kokardami narodowymi, przypina się do ubrań na znak pamięci o ważnych dla kraju wydarzeniach. Jakże pięknie i odświętnie wyglądali wszyscy na uroczystym apelu.

GALERIA ! ! !

"INTELIGENTNY DOM"

13.11.2018 r.: W kolejnym cyklu edukacji informatycznej „Technologie z klasą” - uczniowie klasy 1 F poprzez zabawę w inteligentny dom poznali, jakie możliwości daje technologia „smart home”. Dzieci wcielali się w mieszkańców tego domu oraz inteligentne urządzenia i poznali specyfikę działania tej nowoczesnej technologii. Po warsztatach, uczeń potrafi wyjaśnić, czym jest inteligentny dom, w jaki sposób technologia inteligentnego domu pomaga nam w codziennym życiu, potrafi generować pomysły, które pomagają mu zrozumieć działanie nowych technologii i rozwija swoją kreatywność.

GALERIA ! ! !

MAZUREK DLA NIEPODLEGŁEJ

09.11.2018 r.:






GALERIA ! ! !

ZIEMIA JEST TYLKO JEDNA

09.11.2018 r.: Ziemia jest tylko jedna. Wszyscy wiemy o tym. Jeśli o nią nie dbamy, będziemy mieli kłopoty. Wytężmy wszyscy głowy – nie tylko w Trzeciej C Klasie. Dojdziemy szybko do wniosku, że Ziemi pomóc da się. Wystarczy kilka pomysłów. Niech każdy choć jeden podpowie. Od tego, czy Ziemia jest zdrowa, zależy też nasze zdrowie. Jeżeli o Ziemię zadbamy, opłaci wszystkim to się. Nie trzeba się będzie osiedlać w odległym gdzieś Kosmosie.

GALERIA ! ! !

POLSKA W BAŚNIACH

07.11.2018 r.: Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w środę 7 listopada 2018 roku uczniowie z klasy IG wzięli udział w jakże ciekawych zajęciach edukacyjnych, które odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej nr 5.Pogadanka, prezentacja multimedialna, słuchanie wierszy pomogły dzieciom zrozumieć co to znaczy być patriotą oraz przypomniały polskie symbole narodowe. Uświadomiło to im, że niepodległość zawdzięczamy ludziom, którzy walczyli kiedyś o wolność naszej ojczyzny. Na zakończenie wykonały kartę z życzeniami dla Polski. To były ważne zajęcia z wychowania patriotycznego.

GALERIA ! ! !

"FONOMAPA"

29.10.2018 r.: Uczniowie klasy 3BX przenieśli się do wirtualnego świata dźwięków, jakie kryje nasze miasto. Pod kierownictwem pana Patryka Lichoty - muzyka, kompozytora, artysty multimedialnego i producenta muzycznego z Poznania, uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych związanych z ekologią dźwięku, ćwiczeniem aktywnego słuchania i higieną słuchu. Wielkie zainteresowanie u dzieci wzbudził wielodotykowy stół interaktywny, z którego obsługą świetnie sobie poradziły. Kolejno uruchamiały różnorodne dźwięki, odsłuchiwały nagrania i stworzyły własną kompozycję dźwiękową- wspólny śmiech, która została umieszczona na mapie. Po powrocie do domu mogą odtworzyć swoje dzieło. Ta wirtualna podróż w świat dźwięków była dla dzieci świetnym przeżyciem. Do szkoły wracały zadowolone i pełne wrażeń.

GALERIA ! ! !

"GANG SŁODZIAKÓW"

19.10.2018 r.: Uczniowie klasy IIIBX wraz z wychowawcą zorganizowali Dzień Głośnego Czytania. Przebiegał on w bardzo miłej atmosferze. Dzięki Słodziakom przyniesionym przez dzieci zrobiło się w klasie przyjemniej. Nasz bóbr Borys mógł wraz z przyjaciółmi z leśnej polany wrócić wspomnieniami do swojej przygody z lataniem oraz wysłuchać wraz z uczniami fascynujących przygód rysia Ryszarda. Po wysłuchaniu fragmentów książki, pt. „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”, dzieci wypowiadały się na temat tych wydarzeń i sytuacji, które najbardziej je rozbawiły. W dwuosobowych grupach zapisywały odpowiedzi na pytania dotyczące przygód mieszkańców polany. Wspaniale poradziły sobie również z rozwiązaniem krzyżówki. Wszyscy mogli popuścić wodze fantazji opisując dalsze przygody Gangu Słodziaków oraz je ilustrując. Przypomnieliśmy sobie jak ważne jest czytanie, że rozwija wyobraźnię, język i pamięć, uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole. Jest przede wszystkim wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

GALERIA ! ! !

BIJEMY REKORD Z WOŚP

16.10.2018 r.: Uczniowie naszej szkoły w ramach Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca włączyli się do bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób. W tym roku do uczniów klas I-III dołączyli nasi nowi koledzy z klas IV-VIII . W trakcie 30 minutowego czasu trwania akcji wykonaliśmy 211 resuscytacji. Dziękujemy za wsparcie naszym przyjaciołom: Ready2Rescue – ratownictwo medyczne Wojciech i Anna Lichota, Olsztyńskim Strażnikom Miejskim, rodzicom uczniów. Dzięki akcji Fundacji WOŚP wszystkie dzieci wykazały się swoją umiejętnością udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie udowodnili że warto aktywnie z zaangażowaniem rozpowszechniać zdobytą wiedzę.

GALERIA ! ! !

DZIEŃ BIAŁEJ LASKI

16.10.2018 r.: Kolejny raz uczniowie świetlicy zaangażowali się w Ogólnopolską Kampanię Społeczną "Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie" organizowaną z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Przez tydzień braliśmy udział w zajęciach świetlicowych, które przybliżyły nam tematykę osób niewidomych i niedowidzących. Poznaliśmy zasady pomocy osób niewidomym, wiemy jak przystosować przestrzeń, aby osoby niedowidzące mogły coś zobaczyć, mogliśmy zobaczyć jak czytają niewidomi na specjalnych kartkach z Alfabetem Braille'a oraz wcielić się w rolę takich osób podczas zabaw z wykluczeniem zmysłu wzroku. Najbardziej wartościowa okazała się wizyta osób z Polskiego Związku Niewidomych z psem przewodnikiem. Opowiedziały nam jak wygląda ich dzień oraz z jakimi sytuacjami się spotykają każdego dnia. Projekt realizowany był w celu przybliżenia tematyki osób niedowidzących i niewidomych. Za udział w projekcie szkoła otrzymała Certyfikat "Szkoła przyjazna osobom niewidomym".

GALERIA ! ! !

"JAN PAWEŁ II"

15.10.2018 r.: W 40. Rocznicę Pontyfikatu św. Jana Pawła II w SP 34 miał miejsce montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów klasy III AX pod kierunkiem Pani Bożeny Szczurek. W obecnym roku Dni Papieskie obchodzone były pod przewodnim hasłem „Promieniowanie Ojcostwa”. Uczniowie włożyli wiele serca w przekazanie koleżankom i kolegom z klas I – III budujących treści religijnych oraz osobistych faktów z życia świętego Papieża Polaka. Dzisiejsza uroczystość w szczególny sposób eksponowała rolę i znaczenie św. Jana Pawła II w procesie kształtowania duchowości chrześcijańskiej. Jego ojcowska troska i miłość do każdego człowieka była odbiciem Bożej ojcowskiej miłości wskazując na Chrystusa i działającego w świecie Ducha Świętego. Odpowiednio dobrane i przygotowane przez Panią Bożenę piosenki, dialogi uczniów i scenografia zostały uzupełnione dostosowaną do treści, a opracowaną przez Pana Waldemara Szklarza prezentacją multimedialną stanowiąc wysmakowaną całość wystawionego dwukrotnie przedstawienia. Zadowolenie z odbioru inscenizacji uczniowie okazywali wyciszeniem i gorącymi oklaskami po jej zakończeniu.

GALERIA ! ! !

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14.10.2019 r.: 14 października, jak co roku, obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej. O godzinie dziesiątej hol szklony wypełnił do ostatniego miejsca. Wszyscy zebrani w odświętnych nastrojach zostali powitani przez Pana Dyrektora Marka Wąsika. Uroczysty charakter tego zgromadzenia podkreślił hymn oraz obecność pocztu sztandarowego. Na uwagę zasługuje fakt, iż wielu uczniów nie tylko słuchało melodii hymnu, ale także włączyło się do śpiewu, prym wiodły maluchy. Życzenia wszystkim pracownikom szkoły w dniu ich święta złożyła przedstawicielka Rady Rodziców oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Ogłoszone zostały również wyniki plebiscytu na Super Belfra 2019 roku - została nim Pani Monika Rozmierska. Następnie zebrani mogli zapoznać się z "Atlasem uczniów" - przedstawieniem kabaretem przygotowanym przez klasę 8c pod opieką Pani Moniki Świerzewskiej i Pani Agnieszki Jaroszewicz. Scenki odgrywane przez uczniów w humorystyczny sposób prezentowały typy i typki szkolne. W drugiej części młodzież zaprezentowała nagrany przez siebie filmik utrzymany w konwencji ................., który w równie satyryczny sposób przedstawiał perypetie szkolne ucznia. Po emisji filmu wielu nauczycieli gratulowało twórcom kreatywności, zabawy z materią filmową oraz gry aktorskiej.

GALERIA ! ! !

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

12.10.2018 r.: Pierwszoklasiści NASZEJ SZKOŁY są już pełnoprawnymi uczniami. Uroczyste pasowanie na ucznia odbyło się 12 października br. Uroczystość prowadziła wychowawczyni klasy I A Urszula Wawrzusiszyn, która na wstępie powitała zaproszonych dyrekcję szkoły, uczniów i rodziców oraz nauczycieli. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszacy ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, przyjaciółmi roślin i zwierząt, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pan dyrektor Marek Wąsik oraz panie wicedyrektorki dokonali symbolicznego pasowania na ucznia wypowiadając zdanie: „Pasuję cię na ucznia Szkoły Podstawowej nr 34 " i dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion pierwszoklasistów. Zanim jednak maluchy zostały przyjęte do grona społeczności szkolnej musiały przedstawić to, czego już się w szkole nauczyły. Wszyscy uczniowie zaśpiewali wybraną, radosną piosenkę. Pan Dyrektor pogratulował dzieciom zaprezentowanych umiejętności oraz życzył im wielu miłych przeżyć i licznych sukcesów na edukacyjnej drodze. Podczas uroczystości uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz pierwsze legitymacje szkolne. Następnie przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia, życzenia, podziękowania, uściski.

GALERIA ! ! !


KL. I E W BIBLIOTECE

10.09.2018 r.: Uczniowie kl. I e byli na lekcji w Bibliotece Miejskiej nr 13. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się jak ważny jest szacunek do książek, jakie funkcje spełnia biblioteka i jak można się do niej zapisać. Dowiedziały się również, co należy zrobić, aby założyć kartę biblioteczną i ile książek można wypożyczyć. Uczestnicy oglądali egzemplarze ciekawych książek wydawnictw dla dzieci. W czasie zajęć wysłuchały głośnego opowiadania "Dom bez książek, to dom bez okien" z książki Renaty Piątkowskiej "Mądra głowa zna przysłowia". Bardzo dziękujemy za możliwość udziału w zajęciach i wspólnie spędzony czas.

GALERIA ! ! !

DAJMY NADZIEJĘ

09.10.2018 r.: „Pola Nadziei” to akcja ekologiczno – charytatywna realizowana przez hospicja. Polega ona na sadzeniu jesienią żonkili, które na wiosną po zakwitnięciu zostaną zebrane i sprzedane przez wolontariuszy. Wszystko zaczęło się w Edynburgu 57 lat temu. W Polsce akcja po raz pierwszy odbyła się w 1997 roku w Krakowie; my w naszej szkole dołączyliśmy w 2005 roku. W ramach ogólnopolskiej akcji „Pola Nadziei” uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 34 w październiku 2018 roku wspólnie przy pomocy nauczycieli sadzili żonkile w ogródku przed szkołą. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i radością sadziły cebulki kwiatów, dbając żeby każda cebulka była odpowiednio przykryta ziemią. Wiosną będziemy rozdawać ścięte kwiaty, zbierając jednocześnie pieniądze na potrzeby chorych dzieci. Dzięki zaangażowaniu uczniów rośnie jednocześnie świadomość potrzeby niesienia bezinteresownej pomocy osobom chorym i cierpiącym. Ta akcja uczy pomagania, wrażliwości na potrzeby innych.

GALERIA ! ! !

JESIENNE INSPIRACJE

08.10.2018 r.:






GALERIA ! ! !

BĄDŹ BEZPIECZNY NA DRODZE!

08.10.2018 r.: Początek roku szkolnego to dobry czas, by przypomnieć uczniom edukacji wczesnoszkolnej zasady bezpiecznego poruszania się w drodze do szkoły. Podczas spotkania z Panem Kamilem Sułkowskim - rzecznikiem Straży Miejskiej, uczniowie usłyszeli, jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę, poruszać się po drodze i korzystać z komunikacji miejskiej. Dzieci utrwaliły sobie także ważne znaki drogowe i numery telefonów alarmowych. Z uwagi na zbliżający się okres jesienno-zimowy prowadzący zachęcił uczniów do noszenia elementów odblaskowych, zwiększających ich bezpieczeństwo. Z tym nie powinno być problemu, ponieważ wszyscy uczniowie kl. I – III, na początku roku, otrzymali w szkole odblaskowe zawieszki w ramach akcji edukacyjnej PZU „Odblaski - dziecko bezpieczne na drodze”. Spotkanie zorganizowała Ewa Stachula – pedagog szkolny.

GALERIA ! ! !

"NASZA NAJPIĘKNIEJSZA"

06.10.2018 r.: Rok 2018 jest rokiem upamiętniającym 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To znakomita okazja, by zwrócić uwagę na kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich w kontekście historii państwa i narodu polskiego. W dniu 06 listopada 2018 roku w naszej szkole został przeprowadzony konkurs poezji patriotycznej „Nasza Najpiękniejsza”dla uczniów klas I-III. Konkurs rozpoczął się eliminacjami klasowymi, w których zostali wyłonieni przedstawiciele poszczególnych klas. Poprzez pełną emocji recytację uczniowie kształtowali postawy obywatelskie i patriotyczne, uczyli się szacunku do państwa i narodu polskiego. Do udziału w konkursie wśród klas I zgłosiło się 21 dzieci, klasy II reprezentowało17 uczestników, klasy III 12 uczniów. Po przesłuchaniu uczestników komisja wyłoniła najlepsze prezentacje. W Powiatowym Konkursie Poezji Patriotycznej „Nasza Najpiękniejsza” naszą szkołę będą reprezentować zdobywcy miejsc pierwszych i drugich. Gratulujemy i życzymy samych sukcesów już 20 listopada 2018 roku.

GALERIA ! ! !

"TECHNOLOGIE Z KLASĄ"

02.10.2018 r.: W ramach projektu TECHNOLOGIE Z KLASĄ, uczniowie klasy 1 F próbowali odpowiedzieć sobie na pytanie: do czego człowiek wykorzystuje roboty? Pracując w zespołach, przetestowali ręczny sposób składania samochodów, a następnie podczas symulacji pracy na linii produkcyjnej sprawdzili, w jaki sposób automatyzacja produkcji polepszyła jej wydajność. Rozmawiali o sytuacjach, w których robot może zastąpić człowieka, poznali pojęcie automatyzacja, i jak ona wpływa na wydajność pracy.

GALERIA ! ! !

"TYDZIEŃ ANIELSKI"

20.09-02.10.2018 r.: Pod koniec września naszą szkołę opanowały… Anioły! Podczas Anielskiego Tygodnia uczniowie przynosili do szkoły i zakładali aureole, skrzydełka, aby od Aniołów uczyć się, jak być dobrym i pomagać innym. Na lekcjach religii zastanawiali się, w jaki sposób mogą wypełniać dobre uczynki, a następnie zapisywali je na specjalnie przygotowanych serduszkach. Każda klasa zapisane serduszka przyklejała na własnej planszy, umieszczonej na drzwiach klasy. W ten sposób możemy podziwiać ile dobra mogą wykonać nasi uczniowie. W kolejnym dniu każdy uczeń samodzielnie ozdobił i wykonał aniołka z papieru. Ponadto chętni uczniowie wraz z rodzicami wzięli udział w konkursie literackim i napisali wiersz, rymowankę o Aniołach Stróżach. Rozstrzygnięcie konkursu wkrótce. Wszystkim rodzicom i nauczycielom dziękujemy się za włączenie do naszego projektu. Pozdrawiamy anielsko.

GALERIA ! ! !

I B - OLSZTYŃSKI TEATR LALEK

27.09.2018 r.: Klasa 1 b brała udział w spektaklu na podstawie baśni Braci Grimm w Olsztyńskim Teatrze Lalek. "Sześciu służących" to baśń będąca historią księcia, który by osiągnąć swój cel i zdobyć serce królewny zbiera drużynę sług: przyjaciół-pomocników czyli superbohaterów. Każdy z pomocników księcia początkowo wydaje się na swój sposób niedoskonały czy niedostosowany. W toku wędrówki okazuję się, że ich domniemane wady są w stanie przekuć w "supermoce" a działając wspólnie osiągną dużo więcej niż w pojedynkę. Spektakl został przyjęty przez dzieci z entuzjazmem, możliwość wzięcia bezpośredniego udziału w spektaklu sprawił, że dzieci z zapartym tchem śledziły kolejne losy księcia i królewny.

GALERIA ! ! !

O WARMIO MOJA MIŁA

24.09.2018 r.: W klubie osiedlowym „AKANT” uczniowie kl. I – III obejrzeli spektakl teatralno - muzyczny pt. "W krainie warmińskich legend" przygotowany przez aktorów Teatru ITAKZAGRAMY z Warszawy. Scenariusz widowiska został oparty o źródła literatury i warmińskiej muzyki ludowej, ale również nawiązywał swą formą do tradycyjnej i zapomnianej nieco sztuki opowiadania historii. Dzieci usłyszały mity, baśnie i legendy opowiedziane przy dźwiękach muzyki granej na żywo przez aktorki. Dodatkową atrakcją dla uczniów była możliwość poznania i zagrania na różnorodnych instrumentach muzycznych, których dźwięki towarzyszyły Warmiakom na różnego rodzaju wieczornicach czy podczas wspólnego wykonywania różnych prac domowych. Spektakl przybliżający dziedzictwo naszego regionu został zrealizowany ze środków finansowych Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach projektu "Patriotyzm Jutra".

GALERIA ! ! !

ZATAŃCZ Z KLASĄ

24.09.2018 r.: Uczniowie kl. I – III, z udziałem trenerek Centrum Tańca Wasilewski-Felska, rozpoczęli nowy rok szkolny tanecznym krokiem. Podczas spotkania, promującego ogólnopolski program Szkółki Tańca i Dobrych Manier – „Zatańcz z Klasą” nie zabrakło, jak zwykle opowiastek wychowawczych na temat zdrowego odżywiania, walorów aktywności fizycznej i tańca oraz kultury bycia i właściwego zachowania. Czas wypełniły jednak przede wszystkim wspaniałe pokazy, szalona zabawa i taniec uczestników, przy akompaniamencie znanych i aktualnych przebojów. Rytmiczna muzyka zaktywizowała wszystkich i wprowadziła odbiorców w radosny nastrój na cały dzień, więc „tańcz, nie patrz na nic....muzyka nie zna granic”.

GALERIA ! ! !

ROBOTYKA W KLASACH I

18.09.2018 r.: Już w pierwszych dniach zajęć szkolnych uczniowie klas pierwszych mieli okazję zanurzyć się lekko w fascynujący świat fizyki, matematyki i informatyki. Warsztaty, zorganizowane przez firmę COODI, pokazały dzieciom, czym w praktyce jest ROBOTYKA. Uczniowie, pod okiem instruktorek, samodzielnie konstruowali z zestawów klocków kolorowe modele robotów, programowali ich ruch, a następnie je ożywiali. Dzieci, pracując w parach, w skupieniu słuchały poleceń, sprawnie budowały swoje roboty i korzystały z tabletów. Skutecznie korzystały ze swojej wyobraźni i pomysłowości. Świetnie komunikowały się i współpracowały podczas rozwiązywania niecodziennych problemów. Zabawa z robotami dostarczyła uczniom mnóstwo zabawy i radości.

GALERIA ! ! !

SPACER PO STARYM MIEŚCIE

12.09.2018 r.: W piękny wrześniowy poranek uczniowie klasy III cx pojawili się u wrót Wysokiej Bramy, niegdyś zwanej Bramą Górną, aby wspólnie z przewodnikiem PTTK przejść uliczkami Starego Miasta „dotykając” jego historii. Trasa wycieczki obejmowała: Targ Rybny, Zamek Kapituły Warmińskiej, pomnik Mikołaja Kopernika, rynek Starego Miasta oraz katedrę św. Jakuba. Spacer po Olsztynie połączony był z grą terenową, podczas której uczniowie samodzielnie odkrywali ciekawostki związane z historią miasta. Naszą wędrówkę pani Ala wzbogacała zabawnymi anegdotami oraz baśniami i legendami związanymi z życiem mieszkańców naszego grodu w przeszłości. Zwiedzanie zakończyliśmy przy makiecie Olsztyna, na której bez trudu uczniowie rozpoznawali miejsca, które odwiedziliśmy. Później był czas na pamiątkowe zdjęcia, m.in. w towarzystwie „Bab Pruskich” ustawionych w zwartym szyku, które u progu 100-lecia Niepodległości Polski wystrojone były w biało -czerwone flagi.

GALERIA ! ! !

TAJNIKI TECHNIK DRUKARSKICH

12.09.2018 r.:






GALERIA ! ! !

"SAM ODKRYWAM ŚWIAT"

05.09.2018 r.:






GALERIA ! ! !

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

03.09.2018 r.: Wypoczęci i gotowi na nowe wyzwania stawili się uczniowie klas I– IV, a następnie klas V-VIII, na inauguracji roku szkolnego 2018/2019. Uczniów, rodziców i nauczycieli powitał Pan Dyrektor Marek Wąsik. Szczególnie ciepłe słowa i życzenia skierował do uczniów do uczniów klas I, którzy po raz pierwszy przekroczyli progi szkoły oraz do czwartoklasistów, którzy rozpoczynają nowy etap edukacyjny. Pan dyrektor życzył wszystkim uczniom wytrwałości i wielu sukcesów, nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy, a rodzicom radości i dumy ze swoich dzieci. Po uroczystym apelu uczniowie przeszli do klas na spotkanie ze swoimi wychowawcami. Jutro zabrzmi pierwszy dzwonek.

GALERIA ! ! !

image1 image1